hapiky

Souhlasíte s tím, že cigánit se může, ale lhát se nesmí?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, jak sloveso cigánit bereme – přehánět, vymýšlet, lhát.

"ciganiť“ – lhát, v Slovníku spisovného jazyka českého jazyka (1989) je „
cikán“ vysvětleno jako synonymum tulák, dobrodruh, lhář, podvodník, zloděj a podobně.

Jde o moravismus, ale ať už lže nebo cigáni člověk bílý, černý, žlutý atd, není to správné.

Lež zůstává lží , ať ji nazveme jakkoliv.

Další odpovědi
Kepler

Ano, souhlasím. U cigána máme jistotu. Vlastně u politika taky.

Drap

Nesouhlasím

led

1 – Promiňte, já nelžu, jenom využívám svou a vaši fantasii k obrazu skutečnosti toho, co se událo v mých příbězích
2 – Já, že cigánim, panenka skákavá, čo potom robia novinári. Toť nedávno ma spovedali, šak som im povedal, čo a ako sem si s tým papírem s menami urobil bolo, a oni napísali, že robili akési intervejú s zlodejom volebných ištenemtete ani nevím to vyslovit, no toho papíra z tej budky v mistnosti, na záchod.
3 – Voľte mňa, voľte moju stranu – budeme sa mať lepšie
neklamú a klamú, tak akosi možno hodnotiť politické volebné plagáty a zamlčané slová môžu povedať veľa.
„Budeme sa mať lepšie“ – všetci?, alebo len vyvolení, a ostatní len utrú nos… je to cigánstvo ako alebo utajená lož?
Čo je pravda a čo lož… dozviete sa po prestávke…

Pri cigánstve nezáleží na farbe kože, pohlaví a jazyku, dôležitá je schopnosť vysekať sa slovami z každej šlamastiky, presvedčiť iného,že podávaná lož, je v skutočnosti tá najväčšia pravda na svete. Pánko, ja namoju hríšnu neklamem…