KdoSiOdJinud

Smí policista při jízdě telefonovat?

Jede ve služebním autě, má u ucha normální telefon a hovoří. Dnes jsem viděl už z dálky jak si to takhle jeden mistr štrádoval tak jsem na něj ukázal a pak si dal „sluchátko“ z prstů k uchu – pochopil a jistým prstem (nebyl to palec) mi dal najevo svůj názor. 😁

Přišlo mi to komické a jsem na sebe hrdý 😁 Jak to tedy je?
Doplňuji:
šel jsem „pěšo“ 😁

Nejlepší odpověď
anonym

Pro policisty platí stejné zákony jako pro ostatní obyvatele. Jen je problém s tím, že asi málokdo je za to policii „napráská“. Pokud se to už nakrásně stane, tak takový policista bude mít nejspíš vysvětlení, že jednal v nejryzejším zájmu svých služebních povinností a stejně se nic nestane.
Hrdý být můžete, jen doufejte, že si nezapamatoval Vaši SPZ.
Doplňuji:
Tak potom tu odvahu a hrdý pocit chápu. Tady si SPZ asi nezapsal,co?

Další odpovědi
mojitek

Pro policii neplatí stejné zákony jako pro běžného občana.Např. nemusí být připoutáni a s tím telefonováním to bude asi podobné.

cukrar

Nesmí držet hovorové (aj.) zařízení. Nesmí. No a co? Je to jen člověk, který si chce zavolat, jako každý jiný. Jediná výhoda, že mu nikdo nedá pokutu.

Mapel

Mocní mají vždy pravdu. Já je často vidím jak jezdí v jednosměrce v protisměru. Museli by jet o jednu silnici dál.

lukas.zmizik

Nesmí … já bych to neřešil. Policista je obyčejný člověk, nikoli „mocný“, protože není náš nadřízený.

cihlík

Všichni kdo tady tvrdíte že policista za jízdy nesmí telefonovat a ohánite se tady svými pocity a dojmu si nejprve prostudujte zákon 361/2000 Sb., kter byste alespoň ti, co dělali řidičák měli znát, konkrétně paragraf 7, navíc toto bývá dost čato i v testech autoškoly…přečtěte si bod (5)
§ 7

(1) Řidič nesmí

  1. předat řízení motorového vozidla osobě, která nesplňuje podmínky § 3 odst. 3,
  2. obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu,
  3. při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení,
  4. kouřit při jízdě na motocyklu, na mopedu a na jízdním kole,
  5. na druhém sedadle motocyklu přepravovat osobu mladší 12 let.

    (2) Řidič vozidla hromadné dopravy osob nesmí ve vozidle kouřit a za jízdy jíst a pít, bavit se s přepravovanými osobami a vpouštět je do prostoru vyhrazeného pro řidiče, rozjíždět se před uzavřením dveří a otevírat dveře před zastavením.

    (3) Řidič vozidla taxislužby a příležitostné osobní silniční dopravy10) nesmí při přepravě osob ve vozidle kouřit.

    (4) Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg, zvláštního vozidla nebo jízdní soupravy musí jet ze svahu se zařazeným rychlostním stupněm. Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg musí tak učinit, jestliže to vyžaduje bezpečnost jízdy.

    (5) Ustanovení odstavce 1 písm. c) se nevztahuje na řidiče vozidla bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a vojenského zpravodajství při plnění služebních povinností, řidiče vozidla obecní policie při plnění jejích povinností a řidiče vozidel jednotek požární ochrany a zdravotnické záchranné služby při řešení mimořádných událostí.

IDC

Správně. Policista při plnění povinností plynoucích ze zákona smí za jízdy použít mobilní telefon. To samé mimo jiné platí pro pásy, kterými nemusí být připoután. Toto platí jinak pro veškeré státní bezpečnostní složky.