Avatar uživatele
ŠkolákJakub

Slyšel jsem, že v traktoru, který jede víc než 40 km/h, musí být od nového roku tachografy. Co je na tom pravdy?

Dobrý večer

Zajímavá 0 před 60 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Je to zkomolená zpráva. Poslední změna platí od 1.10.2020, v současnosti není žádná další změna schválena. Ta už dva roky platná změna je popsána tady: https://zdopravy.cz/… Pro traktory, jejichž nejvyšší dovolená rychlost nepřesahuje 40 kilometrů v hodině, platí výjimka pro zemědělské a lesnické traktory používané pro zemědělské a lesnické činnosti na tratích v okruhu do 100 km od místa obvyklého odstavení vozidla

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Ne vždy.

Pokud je vozidlo, podle schválení typu (schválení jednotlivého vozidla), kategorisováno jako traktor (arciť třeba kategorie T5, tzv. tatraktor), tak ten tachograf mít nemusí - máš to vyloženo tady:

https://www.dlprofi.cz/…

Pokud však tzv. tatraktor používá - k jakémukoli účelu - "tuzemský dopravce provozující dopravu velkými vozidly", tak aby mohl ten tatraktor jakýmkoli způsobem využít v silniční dopravě (prostě k dopravě něčeho za úplatu pro někoho jiného), tak ten tatraktor tím tachografem vybavit musí. Jinak ho, sice, může vlastnit, může s ním i jezdit po veřejných komunikacích, ale nemůže v něm nic vozit.

Vychází to z novely zákona o silniční dopravě, která byla provedena zákonem č. 115/2020 Sb., kterou byl nahrazen doplněn text "tuzemský dopravce" textem "provozující silniční dopravu velkými vozidly", a pak vyjmutí slova "silniční" před "motorovými vozidly" (ale to už nevím, kterou novelisací se to stalo, to už si, případně, dohledej). Najednou se zákon o silniční dopravě týká všech vozidel, které dopravce používá ke koncessované silniční dopravě ve smyslu a podle silničního zákona. Prostě a jednoduše, pokud chce dopravce používat k silniční dopravě traktor, musí mít tachograf, právě tou novelisací je pak řidiči přikázáno (a dopravci zajistit) používat tachograf, pokud ve vozidle je (protože podle nařízení č. 561/2006 by ho v traktoru používat nemusel), no a tím jeho řidič musí dodržovat "všecko". Jediný způsob, jak provozovat silniční dopravu bez tachografu je dnes pivovarský vůz a koně. Nebo, třeba, volský potah.

https://www.zakonyprolidi.cz/…

Nicméně, zemědělec může dál používat tatraktor (nebo, prostě a jednoduše, traktor s konstrukční rychlostí vyšší, než 40 kmph), aniž by byl osazen tachografem, a aniž by jeho řidič vedl evidenci doby řízení a přestávek.

Smyslem úpravy je omezit výhody, které z využívání tatraktorů pro silniční dopravce plynuly. Ony nějaké pořád zůstávají, ale je to omezeno.

https://www.zakonyprolidi.cz/…
https://eur-lex.europa.eu/…
https://logistika.ekonom.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava