ŠkolákJakub

Slyšel jsem, že v traktoru, který jede víc než 40 km/h, musí být od nového roku tachografy. Co je na tom pravdy?

Dobrý večer

Odpovědi
Pepa25

Je to zkomolená zpráva. Poslední změna platí od 1.10.2020, v současnosti není žádná další změna schválena. Ta už dva roky platná změna je popsána tady: https://zdopra­vy.cz/novela-zakona-konec-vyhod-pro-tatraktory-a-pokuty-pro-soukrome-osoby-s-nakladem-31527/ Pro traktory, jejichž nejvyšší dovolená rychlost nepřesahuje 40 kilometrů v hodině, platí výjimka pro zemědělské a lesnické traktory používané pro zemědělské a lesnické činnosti na tratích v okruhu do 100 km od místa obvyklého odstavení vozidla

Filip84

Ne vždy.

Pokud je vozidlo, podle schválení typu (schválení jednotlivého vozidla), kategorisováno jako traktor (arciť třeba kategorie T5, tzv. tatraktor), tak ten tachograf mít nemusí – máš to vyloženo tady:

https://www.dlpro­fi.cz/33/rezim-ridice-tzv-tatraktoru-uniqueidgOkE4NvrWuP­XXmwm_6smSklfvToc­moujsPTwVrguw­Zk/

Pokud však tzv. tatraktor používá – k jakémukoli účelu – „tuzemský dopravce provozující dopravu velkými vozidly“, tak aby mohl ten tatraktor jakýmkoli způsobem využít v silniční dopravě (prostě k dopravě něčeho za úplatu pro někoho jiného), tak ten tatraktor tím tachografem vybavit musí. Jinak ho, sice, může vlastnit, může s ním i jezdit po veřejných komunikacích, ale nemůže v něm nic vozit.

Vychází to z novely zákona o silniční dopravě, která byla provedena zákonem č. 115/2020 Sb., kterou byl nahrazen doplněn text „tuzemský dopravce“ textem „provozující silniční dopravu velkými vozidly“, a pak vyjmutí slova „silniční“ před „motorovými vozidly“ (ale to už nevím, kterou novelisací se to stalo, to už si, případně, dohledej). Najednou se zákon o silniční dopravě týká všech vozidel, které dopravce používá ke koncessované silniční dopravě ve smyslu a podle silničního zákona. Prostě a jednoduše, pokud chce dopravce používat k silniční dopravě traktor, musí mít tachograf, právě tou novelisací je pak řidiči přikázáno (a dopravci zajistit) používat tachograf, pokud ve vozidle je (protože podle nařízení č. 561/2006 by ho v traktoru používat nemusel), no a tím jeho řidič musí dodržovat „všecko“. Jediný způsob, jak provozovat silniční dopravu bez tachografu je dnes pivovarský vůz a koně. Nebo, třeba, volský potah.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2020-115

Nicméně, zemědělec může dál používat tatraktor (nebo, prostě a jednoduše, traktor s konstrukční rychlostí vyšší, než 40 kmph), aniž by byl osazen tachografem, a aniž by jeho řidič vedl evidenci doby řízení a přestávek.

Smyslem úpravy je omezit výhody, které z využívání tatraktorů pro silniční dopravce plynuly. Ony nějaké pořád zůstávají, ale je to omezeno.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1994-111
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTM­L/?uri=CELEX:32006R05­61&from=cs
https://logis­tika.ekonom.cz/c1-66830540-novela-zakona-o-silnicni-doprave-prinasi-prisnejsi-kontrolu-odpocinku-ridicu-kamionu-i-zmenu-podminek-v-taxisluzbe