Bou14

SLOVNÍ ÚLOHA S ROVNICÍ (ROVNICEMI)

prosím poraďte mi se slovní úlohou:

otázka : pavel je třikrát starší nez adam. za 5 let však bude jen dvakrát starší.kolik činí věkový rozdíl mezi oběma chlapci ? potřebuji i postup Děkuji předem

Nejlepší odpověď
bolak

věk pavla............p
věk adama.........a

p=3a (pavel je 3× starší, tedy pavluv věk je 3 větší, tudíš aby si dostal pavlův věk, musíš adamův věk vynásobit 3×)

p+5=2(a+5) (za 5 let bude pavlův věk o pět let větší (p+5) a adamův také (a+5); a v tu dobu budepavlův věk 2× vyšší, tudíž aby se věky rovnaly, musíš nynější adamův věk vynásobit dvakrát 2*(a+5))

Takže základní dovnice už máš a teď už jen počítáš.
p=3a
p+5=2(a+5)

3a+5=2a+10
a=5
p=15

Věkový rozdíl činí 10 let.