Maršmelounek

Jak poznat slovesný tvar jednoduchý a složený?

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na to, proč v některých publikacích, videonávodech aj., je označován přísudek, např. Petr odešel do do práce, jako přísudek slovesný jednoduchý. Mám za to, že všechny tvary minulého času jsou složené – jen zde, není pomocné sloveso vyjádřeno (např. v 1 os. je vyjádřeno – odešla jsem). Co je tedy považováno za chybu?
Děkuji za odpověď =)

Odpovědi
quentos

V tomto se bohužel rozcházejí i jazykovědci. Jedni tvrdí, že „odešel“ je jednoduchý tvar, protože se neskládá z více než jednoho slova (synchronní pohled), zatímco jiní tvrdí, že na to musíme nahlížet z historického hlediska (diachronní pohled), a vzhledem k tomu, že v minulosti tento minulý čas v 3. os. j. č. zněl „odešel jest“, měl by být považován za složený i dnes.

Zdroj: https://www.as­cestinaru.cz/po­radna-asc-ke-slozenym-tvarum-slovesnym/

annas

Včera jsem to vysvětlovala sousedově dceři. Kontroluji jí školní úkoly. Dělá je sama, i když občas požádá o vysvětlení.

Nevím, do které chodíš třídy, ale je to uvedené v učebnici pro 5. ročník.

"Žutá tabulka v učebnici Český jazyk 5 na str. 86: Tvary sloves, které jsou vyjádřeny jedním slovem, jsou tvary jednoduché (čekám, psát). Patří mezi ně i tvary se zájmenem se (vrtí se, získá si), kterým říkáme slovesa zvratná.

Ostatní tvary, které jsou vyjádřeny více slovy, jsou tvary složené (utekl jsi).

Modrá tabulka na str. 86: Dříve bylo pomocné sloveso býti součástí všech slovesných tvarů v minulém čase, a to i ve 3. osobě (on jest utekl, oni jsou utekli). Dnes již takové tvary ve 3 osobě nepoužíváme, ale všechny tvary sloves v minulém čase, včetně tvarů 3. osoby, stále považujeme za tvary složené (utekl, utekli)."

Zdroj: DOLEŽALOVÁ, Alena Bára. Český jazyk 5 učebnice pro 5. ročník. Brno: Nová škola, 2015.

Dívám se, že na netu, je víc podrobností.

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/slovesa-tvary-jednoduche-a-slozene

--
Uvědomuji si, že jde o školní úkol, ale je to specifický dotaz, takže jsem výjimečně odpověděla, opakuji, vím ze zkušenosti.

Maršmelounek

Ano, tohle já všechno vím, jen mi dělá problém, že jednou je to tak a podruhé zase jinak (učebnice). Například Větné rozbory od Vlasty Gazdíkové. Ta má variantu, že u přísudek odešel je tvar jednoduchý.. a teď babo raď, co když zrovna tohle bude přijímacích zkoušek, která varianta je tedy „správná“, když se i jazykovědci přou ;) Ale děkuji za odpovědi =)

annas

Takže v tom Ti neporadím. Při rozboru se řiď tím, co se učíte ve škole, tedy co máte v učebnici.

Možná se to dá poznat i z formulace otázky, pokud se bude přísudku Jedině kdyby šlo o holý.

Někdo, ale kdo, když budete děla zkoušky na různých školách, by na to měl upozornit Cermat.

Ale snad vchází Cermat z učebnic, nikoliv z knihy jazykových rozborů, která nenílstanovená jako učebnice pro školy.