LucinkaLLL

Skupenské teplo

Co je to skupenské teplo?

Nejlepší odpověď
www

Viz učebnice, nebo Google:

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Skupen­ské_teplo

Další odpovědi
Kelt

Skupenské teplo je teplo, které je třeba dodat konkrétní látce, aby přešla z jednoho skupenství do druhého. Pokud musí pevná látka roztát, jedná se o skupenské teplot tání, opačně je tuhnutí. Z kapalného do plyného stavu se hovoří o skupenském teple výparném, zpátky kondenzačním. A konečně z pevné do plynné fáze se mluví o teple sublimačním. Většinou je to bráno na jednotku hmotnosti, tedy na 1 kg, nebo 1 g,
například skupenské teplo ledu je xy J/ kg , Znamená to, že když mám několik kg ledu, mohu si vypočítat, kolik tepla je třeba dodat, aby tento led roztál.

Skupenské teplo se značí c, pokud je stanoveno na jednotku hmotnosti – to se nazývá měrné skupenské teplo, pokud je stanoveno na 1 mol, jedná se o molární skupenské teplo , značí se C. Podstatné je, že při této přeměně, nedochází ke změně teploty, dokud existují vedle sebe dvě fáze. Tedy když existuje voda i led, je teplota stále 0 °C.

Takže když budeš mít příklad, že máš 5 kg ledu o teplotě třeba mínus 20° a chceš to vypařit, tak potřebuješ počítat – teplo na zahřátí ledu z –20 na 0, při znalosti měrného tepla ledu, dále teplo pro roztavení, potom na zahřátí vody z 0 na 100 a pak vypaření.