pátračka

Skončí-li pracovní poměr – např. k 30.9., mám nárok na proplacení přesčasových hodin za 3 měsíce zpět?

V PS je stanovena měsíční mzda, včetně přesčasů.Měsíční mzda je ve výši 8000 Kč!!! Není to „nemravné“? A mám-li cca 150hodin přesčasů za poslední 4 měsíce, zaměstnavatel mi neumožnil čerpat NV, chci ukončit PP, má povinnost mi zaměstnavatel tyto hodiny přesčasové práce proplatit? Stejně jako nevyčerpání ŘD?

Odpovědi
Jambalaya

  1. Mzda je vyplácena za každý měsíc zvlášť, a musí být vyplácena samozřejmě i s přesčasy.
  2. Nelze stanovit měsíční mzdu Kč 8.000,–- včetně přesčasů, to je nesmysl. Povinnost hradit příplatky za přesčas je dána zákoníkem práce.
  3. Pokud ukončíte PP, pak vám samozřejmě zaměstnavatel musí proplatit nevyčerpanou dovolenou, případně jení poměrnou část.

standa

Samozřejmě, že vámi uváděné informace o ´pracovní smlově´ jsou nejenže nemravné, ale hlavně jsou nezákonné.

Proč jste vůbec takovouto pracovní smlouvu podepsal(a)?

Doporučuji následující:

  1. nejpozději do 30.9. předejte zaměstnavateli výpověď
  2. zaměstnavateli současně napište dopis, ve kterém jej vyzvěte k proplacení přesčasové práce*) nikoli podle pracovní smlouvy, která je v této části neplatná, ale podle zákoníku práce (§ 114), tj. hodinová sazba zvýšená o 25% příplatek

*) pozor, ale musí být zřejmé, že tato práce byla NAŘÍZENA a taky byste tuto přesčasovou práci měl(a) umět zpětně prokázat

3. nevyčerpanou dovolenou teď neřešte, to až ke dni skončení prac.poměru

4. jednoduchými počty lze dopočítat, že vám zaměstnavatel dluží cca 9.000 Kč (150 hod. x 60 Kč) + alikvotní část nevyčerpané dovolené…, zkuste mu předložit kompromisní návrh, který bude o tom, že jste připraven(a) podepsat DOHODU o skončení k 30.9. s tím, že vám ale navíc k zářijové mzdě proplatí částku 10.000 Kč, která bude pokrývat neproplacené přesčasy + nečerpanopu dovolenou.

5. napište jak zaměstnavatel zareagoval a pak vám poradíme dál…

na těch 60 Kč jsem přišel takto:

8.000 / 21 dny / 8 hod = 47,60 hodinová mzda + 25% příplatek = 60 Kč

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast6h2.aspx