Kyta

„Skama si“: proč tomu slovu v Čechách málokdo rozumí?

Nejlepší odpověď
annas

Spojení beru jako: odkud jsi. Původ tvaru tohoto zájmenného příslovce je složitý.

Srovnání se staroslověnštinou – existovalo zájmeno k6(jer). Po zániku jerů se ke kořenu přidávaly různé přípony – např. k6-de – ka-mo – ko-du atd. Tvary se spojovaly s předložkami – odkud, dokud, odkavad, odkiale, odkade… Nejasné – srovnání s ostatními jazyky.. Samozřejmě že došlo k hláskového vývoji až k současnému stavu.

Zakončení kode (po zániku jeru) měnilo tvar podle významu – převádl-li význam kde = 6. p (přijato e ze skloňování podst. jmen), kama, odkuda (2. p.) atd.

Příklad: odkud jsi – z města … příslovce kam převzalo koncovku od podstatného jména. Kamos – kam ses poděl. Později se koncové s předsunulo před příslovce – s kama si (a – podle „o“ kmenu podst. jména). Zřejmě kvůli zjednodušení vznikla spřežka.

Takže kam, kamo – příslovce = kam; kamos’ = kamo s, kams; kam-že, kamo-to …
Např. kamo-si = nikam.

Takže toto příslovce se používalo v různém významu. Opravdu vývoj byl velmi složitý. Proto uvedený tvar je pozůstatek staročeštiny.

S 2. a 7. pádem se užívala předložka s6 (s). Dnes upřednostňujeme předložku z.

Etymologický slovník, Učebnice jazyka staroslověnského a další …

Další odpovědi
marijakes

😁 Na východě republiky tomu rozumí všichni. Prostě nářečí.
Doplňuji:
Nářečí a krajové odlišnosti češtiny jsou velmi zajímavé a není třeba se pitvat v pravopisu. Mnohdy vznikají legrační situace a nakonec se domluvíme. Pocházím z Chodska, žiju na Valašsku a ze začátku jsem vůbec nerozuměla dceřinému manželovi, bydlícímu v lašsku. Pár kiláků ode mne.

quentos

… tak ta pravopisná rovina je pro mě novina.

Mc Merkurion

ad quentos a jiní,také znám „skama“ a ne „zkama“,a nejen já:http://v1.dio­ne.zcu.cz/phprs/vi­ew.php?cisloclan­ku=2007030011
Doplňuji:
a zdá se,že i strojový překladač toto zná:http://mymemo­ry.translated­.net/es/Czech/En­glish/a%20ty%20si%20ska­ma%20ted%20%20spa­dl

terry

Třeba proto, že to není slovo ale dvě slova a to jedno ještě „zkomolené“.

zjentek

nářečí?

JuddH

Taky to nechápu, a to jsem ze západních Čech.

Protože to vůbec nezní jako „odkud jsi“ :) Každý nemůže vědět, co znamená nějaký lokální výraz „skama“, který se používá jen někde na venkově.

anonym

No, nejspíš nebude jenom chybou Čechů, že tomu nerozumí. Také jsem musela chvíli přemýšlet, co tím chtěl autor vlastně říci. Je to krajové nářečí, které určitě ze spisovného jazyka nevyšlo.

annas

Nářečí je právě pozůstatek spisovné češtiny (lze-li pro staročeštinu použít tento pojem). Tak se mluvilo na celém tehdejším území, jenže do některých oblastí další změny hláskoslovné či tvaroslovné, které pokračovaly, nepronikly.