slipknotak

Šíří se ve vesmíru zvuk? Když například vybuchne hvězda je možné to slyšet?

Nejlepší odpověď
tom004

Jestli si to dobře pamatuji,tak se zvuk ve vzduchoprázdnu nešíří.
Doplňuji:
Řekl bych,že je.Uznávám,že vesmír až tak moc neznáme,a planety,o kterých nevíme,budou mít svou atmosféru,přesto je vesmír vzduchoprázdný­.A protože jsem nikdy nečetl,neslyšel,ani neviděl,nějakou zprávu,že tom,že by mějaký rámus,rána,nebo jiný hluk,měl původ ve vybuchnuvší hvězdě,zůstanu u své odpovědi.

Další odpovědi
arygnoc

pokud si představujete vesmír jako mezihvězdný prostor, tak ne.

pokud je pro vás vesmír i těleso (jako např Země), tak ano.

z toho vyplývá – ano i ne, podle toho kde jste.

ale – výbuch hvězdy je možné slyšet na ní, případně na okolitých planetách (ne přímo výbuch, ale rázovou vlnu, která udeří do planety).

Mimo hvězdný systém už asi není možné slyšet ani tenhle efekt.

tom004:

ano, máte pravdu, ale otázka nezněla, jestli se ve vzduchoprázdnu šíří zvuk, nýbrž, jestli se ve vesmíru šíří zvuk. a vesmír není jenom vzduchoprázdno.

michael69

Ne

mathes

Pro šíření zvuku je potřeba nějaké hmotné prostředí – zvuk je peridociké stlačování prostředí. V mězihvězdném prostoru je hmoty často příliš málo na to, aby mohlo dojít k takovémuto přenosu vzruchu. V mnoha oblastech ovšem existují oblaka plynu, mlhoviny apod., kde takovéto jevy nastávají. Rozhodně to však nemá nic společného se zvukem, který je možno slyšet.

led

Ano, prirodzene len v priestoroch kde sa nachádza nejaké vesmírne smetie. Nešíri sa v priestore bez hmoty.
Zvuk je vlastne vlnenie, na svoje šírenie potrebuje hmotu.
Vybuchnutú hviezdu budete počuť v prípade, že budete v priestore šírenia zvukových vĺn obklopení nejakou hmotou (napríklad vesmírnym prachom)