Nikolasfcb

Šíření zvuku

Dobrý den,
mohl by mi někdo prosím vás vysvětlit šíření zvuku z bedničky do ucha ? Jak to jde přes membránu přes vzduch až do ucha a tam přes třmínek,bubínek atd.Dnes to vysvětloval učitel a já to nepobral a zajímá mě to :) Na internetu sem nic takového nenašel :(

Nejlepší odpověď
RQLM

reproduktor, lidově bednička ;)
tím, jak se prohýbá membrána na reproduktoru, dochází k zhušťování a zřiďování částic ve vzduchu a tahle vlna ti naráží na bubínek, což je vlastně další membrána… a dál už ti to vysvětlil kolega

Další odpovědi
Michal Kole

v jakém to bylo předmětu?

V uchu není bednička, ale bubínek

Máš učebnici Biologie ?

Hezká je od nakladatelství Scientia, ale trochu dražší stojí 400, ale je plně barevná

http://www.uceb­nice.com/stred­ni-skoly/biologi­e/biologie-cloveka-1

Zvuk narazí na bubínek a po kůstkách se přenese do hlemýždě, kde se zachytí chloupky a defakto na elektrický signál a nervem putuje do mozku, kde se dešifruje a přiřadí se ke známému zvuku uložené v mozku (obdoba databáze).

Snad jsem to vysvětlil jednoduše

upřesnění dotazu mě přišlo na mail „jde o to jak vzniká zvuk v reproduktoru“

vysvětlím ti to na principu gramofonu

Jak jede jehla v drážce, tak se různě hýbe, mechanický pohyb se převádí na elektrický signál pomocí elektromagnetické indukce (segmet spojený s jehlou v přenosce se hýbe v magnetickém poli magnetu a když se vodič hýbe v magnetickém poli vzniká elektrické napětí), když to napětí přivedeš na vstup reproduktoru tak vzniká zvuk, protože v reproduktoru je taky magnet a elektrický proud má magnetické účinky a dvě magnetická pole se odpuzují nebo přitahují a podle toho jak se hýbe membrána tak podle toho vzniká zvuk