Avatar uživatele
Zlatý

Síla, jež kdysi lidi hnala kupředu, je dnes žene nahoru. Ale je-li síla všechno, proč se tygr bojí štíra? Co rozhodne?

1. aforismus podle Jana Sobotky z knihy Aforismy pro ty, kdo si myslí,
že jim to myslí. Mám ji doma

2. Autor původního citátu je Charlie , Charlie Chan "smyšlený policejní detektiv Honolulu vytvořený autorem Earlem Derrem Biggersem pro řadu tajemných
https://en.wikipedia.org/…

Nový na zdroj citátu

http://citato.cz/…

Obrázek
https://pixabay.com/…

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

U lidstva jako celku by to tak opravdu mohlo být, že všichni chtějí nahoru. Řada jedinců to však vidí jinak. Síla nikdy neni všechno, V takovém případě může rozhodnout pouze zdravý rozum, a touha po přežití.


Avatar uživatele
Pokročilý

Abych tak řekl, moc to nechápu. Která/jaká síla. A hnala je kupředu/nahoru? Je v tom i nějaká symbolika nebo se to vztahuje k něčemu konkrétnímu? Nevím, co si pod tím představit. Chtělo by to kontext. Hrubá síla - nátlak, strach, fyzická síla, nebo intelekt.
Hnala je kupředu - jakože před něčím utíkali anebo se někam posouvali, vyvíjeli? Stejně by se dalo vyložit i "žene je nahoru" - protože, co jiného si pod tím představit než nějaké stoupání, vývoj... takže nevidím rozdíl. Jak to vyložit?

Sílu a moc - což může být totéž - lze chápat mnoha způsoby. Síla či moc je něco, co nám dává nějakou výhodu a převahu vůči okolnímu světu, vůči ostatním. Nějak nás v něčem zvýhodňuje.
Máme v určité oblasti jistou kontrolu. Vládneme konkrténí silou a to nám dává nadvládu, převahu.

Tygr je silný - chápáno asi jako hrubá síla, dravost, velikost a tesáky. Štírova síla je v rychlosti a jedu, ale taky v jeho velikosti (malý = snadno přehlédnutelný, může se schovat, někam zalézt, špatně se dá zasáhnout/chytit - malý terč je horší než velký). Síla se určuje podle situací, podle konkrétních příkaldů a porovnávání. Až podel toho se pozná, kdo je v čem silnější a jaké má vůči protivníkovi výhody.
U lidí může být silou/mocí jejich schopnosti a dovednosti, ve kterých vynikají a které jim něco přinášejí a mají díky nim nad ostatními převahu - v tomto konkrétním ohledu. Dále charakter (vlastnosti), vůle, fyzická síla - svaly, rychlost, reflexy, inteligence, znalosti aj. To je moc/síla, která je spoejna s tělem a myslí. Pak jsou tu vnější síly, které ji určují jako bohatství, přátelé, konexe, vliv, naše pověst, různé pomůcky a nástroje. To vše, ale taky souvisí s tím tělem/myslí, protože i ty vnější síly/moci jsou jen odrazem, výsledkem lidských schopností - prosazovat se, zapůsobit, mluvit.
Platí rovněž, že někdy, kdo je vůči někomu/něčemu silnější, nemusí být silnější vůči někomu jinému. Síla (moc) má mnoho podob. Existuje mnoho druhů. Kde nepomůže fyzická síla, pomůže intelekt nebo zručnost a rychlost. Naopak někde nepomůže nic než hrubá síla.
Nevím o jakou sílu se jedná v citacích ani co je tím myšleno. Ten aforismus mi není zřejmý.

Odkaz citátu je nefunkční. Stránka nenalezena.


Avatar uživatele
Pokročilý

Charlie Chan jen chtěl znít zajímavě, toť vše...


Avatar uživatele
Zlatý

Na prvních Olympijských hrách bylo motem heslo Rychleji, výš, silněji a duch Olympijských her se nesl v tomto duchu. Dříve to bylo motivováno sportovní touhou, a ne v duchu peněz, jak je to dnes. Snažíme se vyrábět více, více dělat a jsme přesvědčováni, že se máme lépe, kolik hodin potřebujeme dnes na auto a kolik před 50 lety. Každá revoluce se snaží takto motivovat lidi. Jenomže vyplatí se vyvíjet rychlejší dopravní prostředky? Vyplatí se vytvořit supermrakodrap pro miliony lidí? Atd. Ono je vždy něco za něco. Něco dáme a něco dostaneme. A nemusí to být hned, může to určitou dobu trvat a z našeho zisku je dlouhodobá ztráta. V ekonomii, ve zdraví, v psychice, v přírodě.


Avatar uživatele
Zlatý

Odpověď na otázku je aktuálně pro mě příliš rozsáhlá a komplikovaná, takže se spokojím s konstatováním, že čičinka je opravdu pěkná. Mám rád kočičky! ;) :D
BTW - něco "jednoduššího" by nebylo? ;) :D :D

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

ElonMusk,

jak víte, že se předváděl? Každý citát má vždy co říct, i když se samoejmě chápe jinak než třeba chtěl autor.

Už asi popáté opakuji, že jeden básník odpvoěděl žákům na dotaz, zda dobře rozumí jeho veršům, že by to tak mohl být.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Midas,

jak jsem napsala, jde o aforismus, takže záleží na vás, jak aforismus pochopíte. Nevíme, co měl aforista na mysli.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Midas


děkuji za upozornění. Odkaz jsem opravila.

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 6118
Zlatý led 3236
Zlatý annas 2844
Zlatý hanulka11 2783
Zlatý briketka10 2512
Zlatý Kepler 2495
Zlatý marci1 2099
Zlatý quentos 1791
Zlatý mosoj 1638
Zlatý iceT 1620

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.