darius

Shoda přísudku s podmětem

Ahoj, chtěl bych se zeptat na jednu věc. Když má dívka přezdívku „Pískle“, bude se v přísudku uplatňovat mluvnická shoda (Pískle běželo), nebo shoda pdole smyslu (Pískle běžela)? Děkuji za solidní odpovědi…

Nejlepší odpověď
annas

Důležitý je kontext, z něhož musí být poznat, komu přezdívka Pískle patří.
Pískle (= dítě) běželo. Pískle (= dívka) běžela. Pískle (= chlapec) běžel.

Pokud napíšete bez kontextu, např. Pískle naříkalo, jde o neopeřené ptačí mládě, případně nespisovně název pro malé dítě.

Další odpovědi
Babe

to podle toho, jaký rod jí ve své větě chceš dát