bluesky

Sekundové kyvadlo na Jupiteru.

Dobrý den, moc bych potřeboval pomoci s příkladem z fyziky prosím. Nemůžu na to přijít.

Určete dobu kyvu sekundového kyvadla na Jupiteru, kde je gravitační zrychlení přibližně 25 m*s−2.

Šel jsem na to, že jsem si spočítal délku provazu ze vzorečku platného pro Zemi a následně délku dosadil pro Jupiter. (l=T/2pi*g2 … tedy jestli jsem to správně odvodil z T=2pi * odmocnina z l/g)

Moc děkuji za pomoc a vysvětlení.

Odpovědi
orwell

Předpokládám, že se jedná o matematické kyvadlo.
Musíš rozlišit dobu kmitu T a dobu kyvu = T/2. Kyv je vychýlení kyvadla z rovnovážné polohy do jedné krajní a zpět. Kmit jsou dva kyvy následující bezprostředně po sobě, první třeba vlevo a druhý vpravo.
Vzorec co uvádíš platí pro dobu kmitu T = 2π∙ sqrt(l /g)
Sekundové kyvadlo má dobu kyvu T/2 = 1 s, tj. dobu kmitu T = 2s
Ze vzorce plyne pro délku kyvadla l = g∙(T/(2π))^2
Za g dosadíš 9,80665 m/s2 a vyjde ti délka sekundového kyvadla zde na Zemi při normálovém zrychlení.
Pak použiješ vzorec pro dobu kmitu co jsi uvedl, do kterého dosadíš vypočtenou hodnotu l v předcházejícím kroku a grav. zrychlení pro Jupiter.
Nezapomeň, že doba kyvu = poloviční době kmitu!