Kepler

Schází vám nějaké potravinářské zboží, co bylo k mání za socíku?

Mně dneska napadly třeba ty piškoty klasického tvaru s polevou nebo biskupský chlebíček. No jo, dnes mě nahání paní Mlsná. Možná to někde je, ale u nás ne-e.

Nejlepší odpověď
elkon

To co popisuješ, se koupit dá, ale mě vadí spíše kvalita. V minulosti bylo jídlo kvalitnější, protože byly přísné normy a tím pádem za nekvalitu byl postih. A protože byly normy, byly stejné potraviny pod stejným názvem, ve stejném složení, kdekoli v republice.

Další odpovědi
Justin1

V jednom obchodě byl asi před dvěma roky retro týden, tak jsem si tam koupil Vitacit, dezert Metro a chipsy v pytlíku s průhledným okénkem, ale jinak mi tyhle věci nechybějí.

Drap

Občas se něco najde. Trvale mě chybí třeba obyčejné uzeniny dělané z opravdového masa. Vlašský salát v bývalé kvalitě atd.

Mc Merkurion

… jo, točená desítka v začouzené čtyřce s cigárem a gulášek k tomu >>> dneska v rámci zdraví si to cígo k pivu nedám … a hospody už taky nejsou, co bejvaly, zlatý časy čundrů …
… jinak, to co scháníš, je normálně k mání v kdejaký cukrárně …

GM

Tzv. klasické piškoty se prodávají v každém obchodě jako cukrářské piškoty a biskup. chlebíček vídám taky často např. v Bille, nekupuji, peču ho sama.

Arne1

Například v masnách se prodávaly nutrie z kožešinových chovů. Mooooc dobré masíčko za pár korun.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

Drap: a to se dneska jako vyrábějí z umělého masa, nebo ze sóji? Dneska aspoň vím, kolik dělá podíl masa ve výrobku, protože je to povinný údaj. Co jsi baštil za Husáka, jsi vůbec netušil…

Kepler

elkon: to si snad děláš prdel! Přísnější normy? To jako že v tlačence byly i kusy kůže i se štětinami, tomu říkáš přísnější normy? Byly používané dnes zakázané konzervační látky, jako kyselina benzoová a v uzeninách bylo tolik dusitanů (pragandy), že šlo o zdraví. Zřejmě o té době nic nevíš.

elkon

To jsi mě rozesmál, Já na prahu sedmdesátky nevím o té době? Měl jsem kamarádku v potravinářství, na dost exponovaném místě, tak vím jak to bylo. To, co nebylo právě ideální, byl jen zlomek toho, co nám vnucují dnes. Měli jsme jedny z nejpřísnějších norem v Evropě a jejich porušení stálo dost peněz. O složení dnešních potravin, nevíš nic, jsou to samé náhražky, separáty a dochucovadla, které imitují skutečnou chuť. Nejde o zákazníka, ale o kšeft a to nejen v potravinách. Technický vývoj jde sice dopředu, ale kvalita je bídná, právě proto, aby se stále prodávalo a nic nevydrželo.

akaš

Normy byly o množství masa v masných výrobcích, o množství soli a dalších věcech. Ale hygienické normy byly někde jinde. To se sledovalo třeba u pražské šunky, protože šla na vývoz. Sestra dělala v masně a vzpomínám si jak vždycky vyprávěla, že v pondělí ráno masňáci zabušili na stroje a krysy, které neutekly, byly v salámech.
Já chodil na brigádu do pekárny a v neděli večer se dělala první várka chleba z mouky a zbytků těsta se švábama, který v tom zůstali. Je fakt, že tahle várka se posílala zkrmit prasatům do JZD.
Dneska se sleduje i počet octomilek, jejichž zbytky zůstanou v potravinářských fóliích. Když je jich tam moc, nikdo to od výrobce nekoupí.

Kepler

No, konečně někdo, kdo si nedělá iluze! Ale i na toto musím říci: no nazdar, to jsem nečekal ani já…

Kepler

Tak promiň, podle tvého vyjadřování jako puberťáka jsem tě tipoval na míň. Ale to, že o té době pořád nic nevíš, to platí. Na mé námitky jsi radši ani neodpověděl, tak si věř, čemu chceš.

Ametyst

Do dnešních srandovních euronorem se musí vejít i čínská kvalita i zmrazený polotovar na výrobu obyčejného pečiva.