adajdaaaa

Je z hlediska studia nějaký rozdíl mezi záchranáři jezdícími sanitkou a záchranáři létajícími vrtulníkem?

Chtěla bych se zeptat, jestli je nějaký rozdíl mezi záchranáři, když někteří jezdí se sanitkou a někteří létají k případům vrtulníkem. Je na vrtulník nějaké speciální studium nebo titul? Nebo může člověk vyjít ze školy a jít zachraňovat životy jak sanitkou, tak vrtulníkem?

Odpovědi
annas

Zdravotnický záchranář (5345R021)

Studijní program: Specializace ve zdravotnictví (B5345)

Typ studijního programu: bakalářský (Bc.)
Forma studia: prezenční
Standardní doba studia: tři roky

Zakončené státní závěrečnou zkouškou a obhajobou bakalářské práce
Studijní obor je v souladu se současnými odbornými studijními programy zemí Evropské unie a odpovídá základním principům pro vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví atd. "

https://fzs.zcu­.cz/kaz/Studij­ni_obory/ZDZ/

Uplatnění absolventa

Přednemocniční péče:
• zdravotnická záchranná služba
• letecká záchranná služba

Lůžková zdravotnická zařízení:
• urgentní (akutní) příjem
• anesteziologicko resuscitační oddělení
• jednotky intenzivní péče atd. "

Zde si přečtěte o lékařské záchranné sllužbě

https://zachr­annasluzba.cz/le­tecka-zachranna-sluzba/

Máte před sebou nejméně 7 roků studia. Za tu dobu se může ještě lecco změnit.

Kelt

Rozdíl je v rychlosti a dostupnosti. Sanitkou se nedostanu do hor a na jiná místa a do nemocnice tak rychle jako vrtulníkem. Pilot vrtulníku musí být schopen létat s vrtulníkem, stejně jako řidič sanitky musí mít příslušné opatření a schopnosti. Dále je na palubě posádka lékařů, kteří mají příslušné odborné vzdělání. O tom, zda se vyšle na záchranu sanitka nebo vrtulník, rozhodují okolnosti.

Dochy

Myslím, že po zdravovědné stránce by měli být rovnocenní. Ve vrtulníku bych ale dál očekával nějaké školení na téma letecký záchranář – třeba jak se dostat z a do vrtulníku po laně apod…