dust8

S hráškem, uzeninou nebo vídeňský. Jaký bramborový salát je nejlepší?

Zdroj: https://www.id­nes.cz/hobby/do­mov/vanocni-bramborovy-salat-priprava-druhy-ingredience.A191217_155­637_hobby-domov_bma

Odpovědi
nyjono

Nejlepší je ten, který tomu kterému chutná.
To je přece jasný. No ni?
Letos zkusím přidat trochu řapíkatého celeru, tak uvidím, jak bude šmakovat 😁

Edison

Dle vkusu každého soudruha. Uzenina ovšem do bramborového nepatří, přesněji, pak už je to spíše vlašský a já ho tak mám raději. Vídeňský je taky skvělý, je to prostě něco naprosto jiného. Když jedu do rakous, neodpustím si wiener schnitzel s tímhle wiener salátem.

Kepler

To je opravdu záležitost chutí a každý preferuje něco jiného. Moje bejvalka používala jako základ obyčejný vlašák nebo pochoutkový salát a doplnila jej kostičkami brambor (A) + dalšími ingrediencemi. Musím říct, že byl vynikající. Už jenom kvůli tomu, že přednostně jej bagrovala žena, zatím co já se soustředil na smaženého kapra.

marci1

S hráškem super, s uzeninou ne. Ani žádné šlehačky. Ani vařená vejce. 🙂

Kajoch

Hrášek někdy dávám.Bramborový salát mám moc rád.
Wiener schnitze jsem si ve Vídni nikdy nedal a to jsem ji navštívil asi dvacetkrát…nes­plněný jeden můj sen… asi takový,jako dát si třeba toužebnou langustu v jakémkoliv jižním státě…proč asi?

da ny

Mám ráda všechny domácí bramborové saláty s majonézou nebo bez (hořčice a lák).
Pokud s majonézou, tak ne „tekuté“.
Např. brambor, cibule, steril. okurky, vejce nebo místo okurek sterilovaná červená paprika.
Do svátečního dáváme hrášek i salám. Ne jablko, ne olej. Dělá se ho „kotel“ a pojídá
se samotný, pro chuť několik dní.
Někdy máme 2 druhy. Variaci rodinného receptu (prababičky mé dcery). salátu „Vinegret.“
Ty jsou v rodinách tak různé, jako např. boršč.
/vařené brambory, vařená červená řepa, fazole, mrkev, sterilované okurky, cibule, sůl, pepř, hořčice, majonéza. Podává se k masu a s domácím křenem na sladkokyselo, ale i bez křenu.

Kepler

kajoch: prý „Wiener schitzel mi kartofeln " ve Vídni ani neznají, stejně jako v Szeget, neznají "segetínský“ guláš.

Edison

Tady se poněkud mýlíš, Keplere. Videňský řízek samozřejmě ve Vídni znají. Dokonce mi jeho menší verzi jako řízek po vídeňsku. Szeged se píše s D a nic, jako segedýnský guláš v zásadě ani neexistuje. V Maďarsku je známý pod názvem Székelygulyás a Székelykáposzta. ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seged%C3%AD­nsk%C3%BD_gul%­C3%A1%C5%A1 ). Některé zdroje říkají, že hrabě Székely jednou pozdě večer přijel do hostince a neměli tam nic jiného, než zbytek perkeltu a trochu zelí…

Edison

Jo… a ve Vídni spíše než kartofeln znají erdapfeln. 😉 Odtud jihomoravské erteple, počeštěné zemepfeln, nebo severomoravské zemáky. Ovšem z kama jsou ostravské kobzole netuším…

EKSOT123

Szeget nevím, ale Wiener Schnitzel bude fake. V Rakousku ho mají pod tímto označením v každém obchodě. Zato ryba jako vánoční jídlo tam zas tak rozšířená není. Spíš husa, apod.