Filip84

Rozumíte slovensky?

Nedávno tu psal pár slovenských slov dust, o nichž byl přesvědčen, že jsou těžká. Já jsem byl opačného názoru, a tak jsem, pár dnů, přemýšlel, vzpomínal, až jsem vytvořil seznam slovenských slov, o kterých jsem přesvědčen, že většina Čechů jejich význam – prostě a jednoduše – nezná. Mýlím se? Zde jsou:

  • atrament
  • bakula
  • besnota
  • borievka
  • budzogáň
  • čipka
  • ďumbier
  • íver
  • kosák
  • kozub
  • oblok
  • omrvinka
  • pačmaga
  • pitvor
  • pohonič
  • postať
  • špongia

Aniž byste hledali, znáte jejich význam? Pokud jste přesvědčeni, že ano – napište jej. První, kdo odpoví na všecko správně, bude nominován! 😎

Nejlepší odpověď
paul1

Atrament – inkoust
bakula – palice
besnota – vzteklina
borievka – jalovec
budzogáň – kyj
čipka – krajka
ďumbier – zázvor
íver – tříska
kosák – srp
kozub – krb
oblok – okno
omrvinka – odrobinka
pačmaga -
pitvor – sklep
pohonič – pohůnek
postať -
špongia – houba
Tak skoro všechno, bez překladače. Zda je to správně, nevím.

Další odpovědi
Rokio

Ani jedno z těchto tvých slovenských slovíček neznám, ale se Slováky se dorozumím. V práci máme dva zaměstnance, kteří pochází ze Slovenska.

elkon

Některá slova jsou málo známá, některá z nářečí, ale co si pamatuji jsem napsal.
atrament – inkoust
bakula – hůl
besnota – šílenství
íver – tříska
kosák – srp
kozub – krb
oblok – okno
omrvinka – drobek
pohonič – vozka

Dochy

Tak tohle opravdu všechno nedám. Něco jo, něco budu hádat:
atrament = inkoust
bakula
besnota = bouře??
borievka
budzogáň
čipka
ďumbier
íver
kosák = sekáč-žnec?
kozub = krb, pec?
oblok
omrvinka = ledvina?
pačmaga
pitvor
pohonič
postať
špongia = houba (mycí)

A teď se jdu podívat na další odpovědi…

Emefej

27 let jsem pracoval se Slováky, rozumím dobře, ale pačmagu, pohonič a pitvor opravdu nevím.

Filip84

Tak „rozhřešení“:

atrament – inkoust
bakula – kaňka
besnota – vzteklina, znám z dvojjazyčných předtisků veterinárních průkazů – očkování proti vzteklině / očkovanie proti besnote
borievka – jalovec, borievka obyčajna je jalovec obecný; jednoduše mne, kdysi, zajímalo, co znamená „borůvka“ slovensky, jestli to vůbec používají, protože třeba polsky jagoda je borůvka, no a jahoda se řekne truskawka. Používají, arciť mírně pozměněné – borievka – no a je to jalovec.
budzogáň – kyj, vlastně ethymologicky to byla nějaká koule na řetězu, nebo tak něco, bojovali s tím Turci, ale dnes kyj
čipka – krajka
ďumbier – zázvor, polsky je zázvor imbir
íver – tříska
kosák – srp
kozub – krb
oblok – okno, okénko je obločik
omrvinka – drobek, nebo taky kousek, v Alžbetino dvore sa píše niečo v tom smere, niepamätám si to presně, že pri gróvskom sobáši jedli novomanželia omrvinku z torty
pačmaga – potvora (ženská)
pitvor – předsíň
pohonič – vozka, řidič potahového vozidla
postať – úroveň, ve smyslu životní úroveň, obsoletní, neužívané skrze čechismy, ale spisovné; vo filme Od Tatier až po Azovské more (1942) říká, takovým pathetickým hlasem, ten komentátor, že Slováci, v tom novém Slovenském štátu, zvelebujú životnú postať
špongia – houba, ve smyslu špongia na riad – houba na nádobí

Filip84

Dochy: besnota není bouře, kosák není žnec ve smyslu sekáč obilí o žních, pec se řekne jinak, omrvinka není ledvina. 😀

Filip84

paul: bakula má ještě jeden význam, tento je nářečný, ale v pořádku, pohonič není pohůnek. 😀

Filip84

elkon: bakula není hůl, ani nářečně, besnota není šílenství. 😀

Savier

Rokio: Taky nevím ani jedno 😱 Klobouk dolů jestli to někdo přeloží.

Filip84

Savier: Já se obávám, že kdo neviděl Kino zo Slovenského štátu Od Tatier po Azovské more (1942), ten bude mít s jedním slovem problém, leda by si o jeho význam napsal na Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra.

Přeci jenom společné soustátí téměř necelých sto let mělo na slovenčinu značný vliv a spousta původních slovenských výrazů ustoupila čechismům. Někdy jsou nespisovné, ale někdy jsou možné, i spisovné, jen mají i jinou alternativu.