Ajinka86

Rozpis směn 7 dní v týdnu?

Dobrý den, ráda byh se zeptala manžel pracuje v zemědělství a chtěli by mít rozpis takový, že by pracovali 7 dní v týdnu ranní a odpolední stim, že se při ranní pracuje 3h a večer také 3h.a pak další týden volno, že by měl je druhý člověk jde to? Po týdnu by se střídali. Děkuji

Odpovědi
nyjono

Pochybuju.
Běžná pracovní doba (bez 30 min na oběd) je 5×8 hod týdně, tj. 160 hod měsíčně.
Pokud bude pracovat 7×8 hod, x 2 týdny, tj 112 hod měsíčně.
V podstatě ale stejně záleží na domluvě a jestli za 2×4 hod denně se udělá všechna práce, která je potřeba.
A taky asi bude za míň hodin míň peněz.

elkon

Záleží, jak je v tom zemědělském zařízení provoz nastaven. Tuším, že v zemědělství jsou jiná pravidla, než v běžných profesích někde ve fabrikách. Žádný pracovník si nemůže vymýšlet svá pravidla. Nechápu, proč se na to ptáte zde. Je třeba to řešit se zaměstnavatelem.

Dochy

Podívej se na zákoník práce – tam je uvedeno jaká jsou zákonná pravidla pro odpočinek (pracovní volno mezi směnami + týdenní volno, které obvykle připadá na víkend) Pokud Tvůj režim odpovídá těmto pravidlům a jak kolegové tak zaměstnavatel jsou s tím v pohodě, nic vám nebrání uzavřít dohodu.

Filip84

Pracovní právo je právo soukromé, platí pro něj tedy disposiční zásada. Zároveň však, protože právo na práci patří mezi konstitučně subsumovaná a garantovaná základní subjektivní práva, vstupuje do práva jinak ryze soukromého zásada kogentnosti tam, kde je příslušnou dikcí příslušného legislativního aktu kogentně zakotveno nějaké konání, či zákaz nějakého konání. Pokud je příslušným legislativním aktem kogentně zakotveno, že se něco musí konat, či že se něco nesmí konat, od této kogentní zásady se nelze odchýlit disposicí smluvních stran (podle zásady a verbis legis non est recedendum).

Pracovní dobu, a dobu odpočinku, upravuje, kogentně, primárně ustanovení § 78 et sequentia zákoníku práce.

I. Nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami a nepřetržitý odpočinek v týdnu.

Podle ustanovení § 90 odst. 1 zák.práce zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin, zaměstnanec mladší 18 let po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.

Podle ustanovení § 90 odst. 2 lit. b) zák. práce odpočinek podle odstavce 1 může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku v zemědělství.

Podle ustanovení § 90a zák.práce odpočinek mezi koncem jedné směny a začátkem druhé směny, zkrácený v rozsahu podle § 90 odst. 2, může být zaměstnanci staršímu 18 let nahrazen při sezónních pracích v zemědělství tak, že mu bude poskytnut v období následujících 3 týdnů od jeho zkrácení.

Podle ustanovení § 92 odst. 1 věty prvé zák.práce zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin.

Podle ustanovení § 92 odst. 3 zák. práce v případech uvedených v § 90 odst. 2 a u technologických procesů, které nemohou být přerušeny, může zaměstnavatel rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanců starších 18 let pouze tak, že doba nepřetržitého odpočinku v týdnu bude činit nejméně 24 hodin, s tím, že zaměstnancům bude poskytnut nepřetržitý odpočinek v týdnu tak, aby za období 2 týdnů činila délka tohoto odpočinku celkem alespoň 70 hodin.

Tedy: protože se jedná o práci v zemědělství, musí být zachován odpočinek mezi směnami alespoň 8 hodin a v týdnu alespoň 24 hodin (s tím, že se to pak dorovná v tom volném týdnu).

Odpočinek mezi směnami problém není: pokud někdo pracuje, ku příkladu, ráno od 6.00 am do 10.00 am, a pak odpoledne, pak pokud by i pracoval, ku příkladu, od 4.00 pm do 8.00 pm, tak mezi 8.00 pm a 6.00 am je 10 hodin. Zase, ku příkladu, pracoval-li by odpoledne mezi 6.00 pm a 10.00 pm, tak má denní odpočinek přes den (není povinný v noci).

Problém je s týdenním odpočinkem: týdenní odpočinek lze zkrátit, a to až na 24 hodin, ale nelze ho pominout s tím, že se vybere „jindy“. To není možné. Týden je sedm po sobě jdoucích dnů, začne-li ve čtvrtek, skončí ve středu, začne-li v neděli, skončí v sobotu – podstatný je první den v práci. Ale během těch sedmi dnů musí být zaměstnanec, alespoň, 24 hodin doma, nepřetržitě. Tedy, začne-li pracovat v pondělí, do nedělní půlnoci se musí 24 hodin doma vybrat.

Řešením může být střídání se po šesti dnech:

  • zaměstnanec A začne pracovat v pondělí v prvním týdnu, skončí v sobotu v prvním týdnu,
  • zaměstnanec B začne pracovat v neděli v prvním týdnu, skončí v pátek v druhém týdnu,
  • zaměstnanec A začne pracovat v sobotu v druhém týdnu, skončí ve čtvrtek v třetím týdnu, a tak pořád dokola,

nebo, ku příkladu, krátký a dlouhý týden:

  • zaměstnanec A má dlouhý týden, pracuje proto v pondělí, úterý, ve středu, v pátek, v sobotu, a v neděli,
  • zaměstnanec B má krátký týden, pracuje proto pouze ve čtvrtek,
  • zaměstnanec B má dlouhý týden, pracuje proto v pondělí, úterý, ve středu, v pátek, v sobotu, a v neděli,
  • zaměstnanec A má krátký týden, pracuje proto pouze ve čtvrtek, a tak pořád dokola.

Rozvržení je, samozřejmě, možné jakkoli jinak: 2 ku 5 dnům, 3 ku 4 dnům, ale jeden den musí mít oba volno, minimálně.

II. Délka pracovní doby a rozvržení pracovní doby.

Pokud zaměstnanec reálně pracuje 14 dnů z 28 dnů po sobě jdoucích (bez ohledu na faktické rozvržení pracovních a volných dnů), pak 14 × 8 = 112 hodin. Tomu by měl odpovídat i pracovní úvazek – na 120 hodin měsíčně.

To platné právo umožňuje:

Podle ustanovení § 79 odst. 1 zák.práce délka stanovené týdenní pracovní doby činí 40 hodin týdně.

Podle ustanovení § 79 odst. 2 lit. b) zák.práce délka stanovené týdenní pracovní doby činí u zaměstnanců s vícesměnným nebo nepřetržitým pracovním režimem 37.5 hodin týdně.

Podle ustanovení § 80 zákoníku práce kratší pracovní doba pod rozsah stanovený v § 79 může být sjednána pouze mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Zaměstnanci přísluší mzda nebo plat, které odpovídají sjednané kratší pracovní době.

Já nevím, budou-li směny začínat a končit každý den stejně a neptal jsem se na to, protože to není relevantní. Sjednat lze, v každém případě, kratší pracovní dobu, nelze sjednat pouze delší pracovní dobu, než je délka stanovené týdenní pracovní doby.

Tedy v tomto problém není.

V zásadě tak, jak jsi to popsala, to možné není: musí být ze sedmi po sobě jdoucích dnů alespoň jeden volný, nebo jinak, musí v něm být mezi dvěma směnami volno alespoň 24 hodin. A to podle Tebou popsaného schématu možné není.

Upravíte-li rozvržení pracovních a volných dnů tak, aby byla zachována, alespoň zkrácená, minimální doba odpočinku v týdnu, systém možný je.

Ajinka86

Děkuji všem

Filip84

Já Ti, s potěšením, pregnantně odpovím, ovšem potřebuju relevantní informace, bez urážky, z toho Tvého postu je poněkud nejsem s to vytěžit; tedy:

  • šlo by o práci jeden týden 4 hodiny dopoledne, druhý týden volno, třetí týden 4 hodiny odpoledne, čtvrtý týden volno (a tak pořád dokola), nebo
  • by šlo o práci jeden týden 4 hodiny dopoledne a (k tomu) 4 hodiny odpoledne, druhý týden volno, třetí týden 4 hodiny dopoledne a (k tomu) 4 hodiny odpoledne, čtvrtý týden volno,
  • nebo je to nějak jinak?

Pokud mi tohle objasníš nad slunce jasněji, odpovím.

Ajinka86

Zdravím týká se to 4h.rano a 4h.odpoledne 7dni a potom druhý týden volno stim, že ta druhá osoba bude dělat to samé kdy ty máš volno. S pak další týden to jest 3tyden znovu na ranní a od, a ten druhý člověk má volno prostě se střídat po týdnu.

Filip84

Promiň, ale čeština není Tvůj mateřský, či obcovací jazyk? Bez urážky, já tomu, co píšeš, prostě nerozumím, je tam tolik gramatických chyb, že se v tom nemohu zorientovat.

Tedy, per partes:

Dobře, pochopil jsem, že je to dělená směna, 4 hodiny dopoledne, 4 hodiny odpoledne, to, jako, z toho je seznatelné nad jakoukoli rozumnou pochybnost.

Absolutně ale nerozumím tomuto: „S pak další týden to jest 3tyden znovu na ranní a od, a ten druhý člověk má volno prostě se střídat po týdnu.“

Pokud se to prostě střídá týden v práci – týden volno, týden v práci – týden volno, a tak stále dokola, já vlastně ani nic moc víc vědět nepotřebuju.

Chápu to správně, že druhý týden je volno, třetí týden je znovu dělená směna (ranní a odpolední část)?

Ajinka86

Omlouvám se 4h.