MajaIS

Rozdíl mezi účetní osnovou a soustavou účetnictví.

Dobrý den,
teď je zde otázka pro ekonomy! ;)
Prosím jaký je rozdíl mezi ÚČETNÍ OSNOVOU A SOUSTAVOU ÚČETNICTVÍ? Děkuji za případné odpovědi :)
Doplňuji:
Děkuji Stando, Vaše odpověď na danou otázku bude dostačující :))

Nejlepší odpověď
standa

SOUSTAVA ÚČETNICTVÍ:

  1. Jednoduché účetnictví = účetní systém pro malé podniky, tento účetní systém byl k 1. lednu 2004 zrušen a nahrazen tzv. daňovou evidencí.
  2. Podvojné účetnictví = účet.systém, založený na principu podvojnosti *)

Od 1.1.2004 se již používá pouze název „účetnictví“

*) princip podvojnosti = metodický účetní princip, kdy každá hospodářská operace vstupující do účetnictví vyvolává změnu vždy na dvou účtech – na jednom účtu na straně Má dáti, na druhém účtu na straně Dal

ÚČETNÍ OSNOVA
Jedná se o jakýsi seznam účtů, které firma používá. Tento ´seznam´ se dělí do 10 tříd (0–9) a v rámci každé třídy se pak dělí do účtových skupin.
http://busines­s.center.cz/bu­siness/finance/u­cetnictvi/pos­tupy/priloha1­.aspx