Jaký je rozdíl mezi slabikotvornými a slovotvornými hláskami? Jak je poznám?

Stále nerozumím rozdílu mezi slabikotvor. a slovotvor. hláskami. Na internetu jsem skoro nic nenašel.
Nevíte, jak je to v případě:
brzy – hláska R (osobně myslím, že je slovotvorná)
Pronesl – hláska L , slzy – hláska L (tady opravdu netuším)

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Slabikotvorné r a l jsou souhlásky, které jsou schopné vytvořit slabiku místo samohlásky.
Např. vlk – vl-čí, br-ko – br-ka, krk – krč-ní (změna kmenové souhlásky) str-čení – str-čit, sl-zy – sl-za-vý, br-zy, br-zo, br-zič-ko. Souhlásky jsou v základu slova, nemění se, tvoří slabiku.

Slovotvorné r a l tvoří nové slovo, není v kořenu slova – ty prones x on pronesl – nový tvar slova.
Dě-lá – děl-a-l, kov-a-l. Užívá se minulém čase.
buch-a-r, such-a-r /a/r není v kořenu slova, ale je to přípona.