Nela56

Rozdíl mezi průvanem a větrem ?

Omlouvám se za tuto hloupou otázku, ale jaký je rozdíl, když dám želvu ven, kde třeba dnes docela dost foukalo, a když je vevnitř v bytě, kde je asi průvan ? Vítr totiž prý nevadí, ale průvan ano, podle chovatelů. Děkuji za vysvětlení :D

Nejlepší odpověď
aliendrone

Nojo, to nesmíš hned každému joudovi věřit. Technicky rozdíl není, vítr i průvan je proudění vzduchu, rozdíl je pouze v tom, že u větru jde o volné prostranství, kdežto u průvanu o kryté prostory (budovy, jeskyně apod.).

Jediný možný důvod, který mne napadá ve smyslu „co tím chtěl básník řici“ je fakt, že vítr je obvykle/častěji kolísavé, časově omezené proudění (počasí), kdežto průvan mívá trvalejší průběh a nemusí mít příčinu v atmosférických podmínkách, ale může vznikat např. v důsledku tepelné nerovnováhy (např. ze špatně těsněného okna v zimě je trvalý průvan, kdy se studený vzduch cpe do vytápěného bytu a teplý ven apod. příčin). Jinak fakticky nwm, no. ;) :)

Další odpovědi
marci1

Je to, jak píše „aliendrone“. Průvan je uvnitř budovy. Třeba když jsou ve dvou protilehlých místnostech otevřená okna. Želva nesmí přijít do styku s průvanem, protože může nastydnout a uhynout. Průvan škodí i lidem, mohou se nachladit, či mít potíže s páteří, klouby ap. 🙂