Avatar uživatele
VaclavZeman

Řešili jste někdy, zda někomu tykat, nebo vykat?

Já snad ne. Vždy cizím lidem vykám. Ale ředitelka mi půl roku nazpět nabídla tykání. A pro mě je to hrozný problém tykat nadřízenému. Dnes ráno jsem ji po dlouhé době viděl a na její „Ahoj!“ jsem ji zdravil slovy „Dobrý den!“ Takže trapas…

Jinak, když třeba vidím za pultem devatenáctiletou žábu, tak ji klidně tykám. Ale prý ve fastfoodech si všichni zaměstnanci musí týkat, holt intrapersonální „tykání“.

Dneska jsem to s mládežnictvem řešil na němčině (i kdybych zase dostal třídu na angličtinu, tak tam žádné „dutzen“ a „siezen“ není, že…) a parádně mě pobavili. A doslechl jsem se od jedné dívky z jejího příběhu, jak trapné bylo nějaké ženě, která si se svou nadřízenou tykala, zažádat si o navýšení platu. Prostě pracovně – právní vztah neočekává, že šéfové tykáš a žádáš o navýšení platu.

A co vy? Nějaké vtipné historky? Anebo jste nad tím někdy seriózně přemýšleli? Děkuju.

Zajímavá 0 před 378 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
da ny

Tykat s vedoucím bych si nechtěla.
Je to riziko hlavně pro ředitelku, než pro Vás.

V práci (s nadřízeným) nikdy ne. Jen s těmi, se kterými jsme si léta tykali a časem „povýšili“ na vedoucí a úsekovou vedoucí (než nás zprivatizovali a rozehnali do soukromých společností)..
My si říkáme jménem, ale „šéf“ nám vyká, my jemu též. Jen 2 laborantům tyká, znají se 15 let. B\li kamarádi. Pak si je časem „stáhl“ k sobě, z původního zaměstnání. O navýšení platu si řekneme všichni ;) Asi 3× nás vyslyšel (o % rozhodl sám). 3 dojíždějící mají hrazeny pohonné hmoty. 3 zaměstnanci mají příspěvek na důchodové spoření. Já jsem byla v ID, nyní starobní a zkrácené úvazka též nic. Obědy a jiné bonusy nemáme.
Jinak si všichni zaměstnanci, mezi sebou tykáme (rozmezí 25 – 63 let, nyní 7 lidí + 2 lékaři).).

To, že tykáte cizí 19 leté „žabce“ za pultem, sám od sebe mi přijde nehorázné. Pokud Vám to sama nabídla, je to OK 😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cappuccino

Jsou nektera manzelstvi, kde si partneri vykaji. Nedavno jsem cetla o Janu Saudkovi a jeho zene. I kdyz je to zvlastni, je to urcity projev ucty.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
VaclavZeman

Cappuccinko, pravda. Ale o Saudkovi jsem to nevěděl. A třeba v třicátých letech v lepších rodinách se rodičům vykalo.

Avatar uživatele
VaclavZeman

Da ny, děkuju za odpověď.

Nový příspěvek