ch1302

Řeší se přestupky nezletilého s jeho rodiči?

Pokud nezletilý (15 let) spáchá přestupek a zaplatí pokutu, ale policie to nahlásí sociálce, bude se to po zaplacení pokuty dál řešit s rodiči? Navíc, když byl přestupek spáchán před dvěma měsíci?

Odpovědi
ivzez

Řekla bych, že ano.

Hans51

Dovolím si citovat zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů. Ten v ustanovení § 5 odst. 1 říká, že za přestupek není odpovědný ten, kdo v době jeho spáchání nedovršil patnáctý rok svého věku.

Čili je to jen na něm, bez rodičů, bez „sociálky“. Jiná situace by nastala, kdyby mu před dvěma měsíci nebylo 15. Nicméně pokud byl pachatel pokutován, soudím, že mu tolik již v době spáchání bylo.