Redoxní reakce – umíte mi poradit?

podle čeho při reakci poznám například výsledný produkt? celkově ten výklad nechápu, nevíte někdo, kde je to hezky vysvětlený? nějakej odkaz by se hodil.
jakej je třeba rozdíl mezi zadáním

Na + O2 a Fe + O2
z prvího by mělo vyjít 4 Na + O2 = 2 Na2O
a z druhého 4 Fe + 3 O2 = 2 Fe2O3
ale zadání vypadá stejně a obojí jsou reaktivní kovy
dokážete mi to někdo prosííím vysvětlit?
Díky!

Odpovědi
Emefej

Takové zadání nestačí, důležité jsou i reakční podmínky. V prvním případě bude přednostně vznikat Na2O2, nikoliv Na2O. U železa je to ještě složitější, kompaktní Fe poskytuje s kyslíkem Fe2O3, ale práškové Fe reaguje obvykle za vzniku směsného oxidu FeO.Fe2O3.