Lukasek09

Jak na slovotvorný rozbor z polední?

Nejlepší odpověď
annas

Proč rozbor z polední? Máte na myslí „polední“ přídavné jméno, nebo 2. p. mn. č. bez „polední“ od podst. jmén poledne. Je třeba se vyjadřovat přesně, koncovka u podst. či příd. jména je jiná.

Jak víte, slovo se skládá ze slovotvorného základu (část slova bez koncovky, která je společná všem příbuzným slovům) + slovotvorného prostředku – předpony, přípony či koncovky (tvarotvorné nebo ohýbací).

Napovím:

Co je poledne? Je to polovina dne, tedy půll dne. Napište si příbuzná slova, zjistíte základ, který je všem slovům společný a přidáte příponu či koncovku podle toho, zda jde o podst. nebo příd. jméno.