Cindy

Realitka – podvod

Chtěla jsem koupit byt,realitka se mnou sepsala smlouvu a vzala si zálohu.Pak jsem zjistila,že na prodej bytu nemají zplnomocnění(byt je v nerozhodnutém dědickém řízení).Šla jsem do realitky a chtěla zpět své peníze.Nedali mi je a řekli,že si musím vybrat jiný byt anebo je mohu žalovat.Chci to oznámit na policii,ale uvažuji ještě kam to všude ohlásit, aby tahle společnost skončila svojí činnost a už neškodili dalším lidem.Udělá s tím něco třeba živnosták, nebo kam se obrátit?Prosím poraďte..

Nejlepší odpověď
standa

Vše je odvislé od OBSAHU smlouvy, který jste podepsala s realitkou…

Pokud ´předmětem´ smlouvy je obstarání zcela konkrétního bytu (jak jej zmiňujete v otázce) a pokud tento byt je prokazatelně ´neprodejný´ v době, kterou jste si ve smlouvě dohodla jako nejzazší…, pak máte právo na ODSTOUPENÍ OD SMLOUVY a realitka musí vrátit zálohu.

Pokud však v ´předmětu´ smlouvy s realitkou je obecné ustanovení o obstarání bytu…, pak budete mít určitý problém od smlouvy odstoupit zrovna z důvodů, které uvádíte.

Určitě však smlouva obsahuje jiné důvody pro odstoupení či možnosti jak dát výpověď…, pozorně si tato ustanovení přečtěte.

Doporučuji, abyste nejprve učinila právní úkon, který bude směřovat k ukončení smlouvy z vaší strany (jednostranné odstoupení pro porušení či nedodržení dohodnutých podmínek nebo výpověď atd.)

A až teprve poté, co nabydou účinky ukončení této smlouvy se můžete domáhat svých práv, tj. vrácení zálohy.

A pro domáhání se obdobných práv se budete muset nejspíš obrátit se žalobou na soud.

A na Policii byste se mohla obrátit jen s oznámením pro podezření ze spáchání trestného činu (nejspíš PODVOD) a to bude na 99% odloženo, neboť nebude naplněna skutková podstata úmyslného trestného činu.

Pokud hodláte ´investovat´ svůj čas a nedůvěryhodné realitce budete chtít nějak „zatopit“, tak se obraťte na tyto instituce:

  1. http://www.ar­kcr.cz/
  2. http://www.spo­trebitele.info/

Další odpovědi
Nave

tak v realitkách se moc nevyznám.
je to hrozné jak s lidni zametaji,ti druzí,každý myslí sám na sebe atd…
skoro soused si koupil dum od lidí,má doklady,že platil splatky-mel to přes nějakou realitku.a ta realitka ji přišli peníze něco jak,ale jim je neposlali.chodil po soudech a musí vše platit znovu.
nebo si lide meli podivat na byt stim ze je volny,nenže přišli a že je byt už prodaný.realitka jim volala,jak se jim byt líbí a jestli ho vemou-tak jim odpověděli,že byt je už prodáný.tak ten co ten byt měl dat tady těm tak jim ho nedal někdo schaněl byt asi dal nějaké peníze navic na ruku-tak byt už nebyl.tak ten dotyčný pujde k soudu,nebo co…
nemužu si pomoci ale v dnešní době to je vše o penezích…

atriplex

Tímto se policie zabývat nebude, jedná se o občanskopráv­ní spor.