Avatar uživatele
zjentek

Průmyslový rybolov je vlastně lov, či spíše těžba?

Kategorie „Akvaristika“ by mohla být rozšířena o „Ryby“- Akvaristika, ryby …;)


Aha. Mně se zdálo, že když chytnu rybu na udici, tak ji z tý nádrže vlastně vytěžím… tak nic…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2404 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

V podstatě máte pravdu, ale musel byste jít někam jinam, nebo žít v 19. století, kdy jste mohli ryby těžit ve významu vytahovat. .

Těžba = Stč. těžeti ‘těžit, dobývat užitek, vyrábět’, těžiti ‘vydělávat peníze, získávat’. Stč. těžař ‘obchodník, kupec’ (srov. i csl. tęžarъ ‘dělník, sedlák’) ukazuje na původní*těžati z*tęžati, což je sloveso původně odpovídající dnešnímu tahat (táhnout),

V češtině . posun významu k ‘dobývat zisk’ a ‘dobývat nerostné bohatství’.


Když lovíte, jste dovedný, obratný’ (srov. ruské .lóvkij tv.), získáte v gótštině . láun ‘odměnu, v řeckém jazyce leíā ‘kořist’ atd. , vše od ie. *lāu- ‘získat, ukořistit’.

J. Rejzek Etymologický slovjník

Když chytnete rybu, tak ji vytáhnete, původně vytěžíte. Je to možné vidět na moři, když lov ryb opravdu připomíná těžbu.

Takže z rybolovu i „těžby“ ryb, tedy jejich vytahování, máte nějaký užitek či získáte odměnu – třeba tu, že si pochutnáte.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zjentek Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

I když pod pojmem „těžba“ obvykle nezahrnujeme živé organismy, rozhodně to opravdu připomíná spíše těžbu, než rybolov.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Smackdown

U ryb je to lov,a u nerostu je to těžba.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
trujkk89

U ryb je to lov a já tomu říkám, nejlepší koníček na světě – rybolov :) Rybařím od svého mládí a učím to teď své děti. Koupil jsem si rok zpátky hlásič záběru z https://www.spor­tcarp.cz/rybar­ske-vybaveni/signa­lizatory-zaberu/ a je to skvělá věc. Bez toho se neobejde žádný rybář. Jak kapra, tak candáta nebo sumce mi to krásně určí a má několik funkcí. I synek se to naučil používat. Užíváme si vždy naše „rybové“ dny a těším se, až skončí zima a půjdeme zase na náš lov.

Nový příspěvek