annas

Průměrně inteligentní člověk pochopí denně 4 až 6 moudrostí. Znamená to, že být moudrý není žádná věda, ale kumšt?

Gabriel Laub
Ctace podle Huptych, M. – Žáček,

Nejlepší odpověď
Drap

Je to tak, ovšem neplatí u všech. Pokud moudrost jen pochopí a zapomene, nebo nikdy nepoužije, je to stejné, jako když se žádnou moudrost nedozví. Podle mne, jen ten, kdo je přirozeně už pro to moudrý a vyspělý, je schopen moudra která se dozví vstřebávat a dále používat, případně rozvíjet. K tomu by šlo použít, že moudrost roste s věkem, ale opravdu to platí jen u některých.

Další odpovědi
led

Ďakujem, myslím, že túto múdrosť som pochopila, ale je to prvá za dnešok po menovaní novej slovenskej vlády . Možno ešte, keď si následne v tv vypočujem slová ďalších „múdrych“, snáď pochopím ešte aspoň jednu ich múdrosť. Ale dosiahnúť pochopenie až štyroch múdrostí mediálne známych velikánov súčasnej politickej scény v Strednej Európe si už netrúfam. Znamená to teda, že pri mojej hlboko podpriemernej „inteligencii“ v zmysle v otázke uvedenému koeficientu inteligencie by som sa mala vrátiť do prvej triedy ľudovej školy?

paul1

Moudrost bude asi nejspíše dar. Kolik jich denně člověk pochopí, to také záleží na tom, na kolik narazí. Někdy nikde nic, ale blbost jakoby kvetla.

Kelt

Moudrost je vlastně určitá informace. A jak často nám trvá, než pochopíme rady starších, rodičů a přátel. Mnohá díla jsou založena na tom, že vysvětlují něco a v závěru to všichni pochopí. Ale podle mne nejde moudrost počítat na kusy, díly. Můžeme samozřejmě určit velikost informace v Bytech, ale moudrost nás obohacuje, posiluje. A ne všechny stejně. No a vzpomněl jsem si na pohádku, kterou nám četla paní učitelka z Mateřídoušky někdy ve 2. třídě tedy před více než 53 lety.
V Africe byl kouzelník a ten sbíral veškerou moudrost a dával si ji do hliněného hrnce. Kouzelník nechtěl, aby někdo jiný dostal trochu moudrosti a proto se rozhodl, že vyleze s tím hrncem na vysokou palmu a tam ji nechá. Přivázal si hrnec k pasu před sebe a lezl na strom. Ale hrnec mu překážel, a proto lezl pomalu. Uviděl ho jeden člověk z vesnice a zavolal na něj. "Proč si ten hrnec nedáš na záda, určitě by se ti lezlo lépe! " A kouzelník ze zlosti, že je někdo moudřejší než on, zahodil hrnec a ten se rozbil. A tak se moudrost dostala do celého světa.

Ametyst

Moudra jsou nejspíš odvozena ze životních zkušeností, protože by bylo neužitečné, kdyby byla jenom vyčtena z teorie. Můj život se třeba ubíral jinými cestami, než praví tzv. moudra, tudíž se míjíme. O moudru mohu přemýšlet, potvrdit si ho nebo vyvrátit.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Ametyst,

nejde o to řídít se příslovími rčeními, cítáty, ale pochopit je spíš po stránce významové. Často jde o nadsázku, náš pohled. Nikdo neví, co měl na mysli autor, pokud je známý.

led

Drap, to je krásné: že moudrost roste s věkem, ale současně s vyšším věkem více zapomíname a teď jsem zapomněla. O čem jsem to jenom chtěla psát, nevzpomínate si?