Avatar uživatele
annas

Průměrně inteligentní člověk pochopí denně 4 až 6 moudrostí. Znamená to, že být moudrý není žádná věda, ale kumšt?

Gabriel Laub
Ctace podle Huptych, M. – Žáček,

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Drap, Kelt, dust8, odolen před 12 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Je to tak, ovšem neplatí u všech. Pokud moudrost jen pochopí a zapomene, nebo nikdy nepoužije, je to stejné, jako když se žádnou moudrost nedozví. Podle mne, jen ten, kdo je přirozeně už pro to moudrý a vyspělý, je schopen moudra která se dozví vstřebávat a dále používat, případně rozvíjet. K tomu by šlo použít, že moudrost roste s věkem, ale opravdu to platí jen u některých.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Ďakujem, myslím, že túto múdrosť som pochopila, ale je to prvá za dnešok po menovaní novej slovenskej vlády . Možno ešte, keď si následne v tv vypočujem slová ďalších "múdrych", snáď pochopím ešte aspoň jednu ich múdrosť. Ale dosiahnúť pochopenie až štyroch múdrostí mediálne známych velikánov súčasnej politickej scény v Strednej Európe si už netrúfam. Znamená to teda, že pri mojej hlboko podpriemernej "inteligencii" v zmysle v otázke uvedenému koeficientu inteligencie by som sa mala vrátiť do prvej triedy ľudovej školy?

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Moudrost bude asi nejspíše dar. Kolik jich denně člověk pochopí, to také záleží na tom, na kolik narazí. Někdy nikde nic, ale blbost jakoby kvetla.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Moudrost je vlastně určitá informace. A jak často nám trvá, než pochopíme rady starších, rodičů a přátel. Mnohá díla jsou založena na tom, že vysvětlují něco a v závěru to všichni pochopí. Ale podle mne nejde moudrost počítat na kusy, díly. Můžeme samozřejmě určit velikost informace v Bytech, ale moudrost nás obohacuje, posiluje. A ne všechny stejně. No a vzpomněl jsem si na pohádku, kterou nám četla paní učitelka z Mateřídoušky někdy ve 2. třídě tedy před více než 53 lety.
V Africe byl kouzelník a ten sbíral veškerou moudrost a dával si ji do hliněného hrnce. Kouzelník nechtěl, aby někdo jiný dostal trochu moudrosti a proto se rozhodl, že vyleze s tím hrncem na vysokou palmu a tam ji nechá. Přivázal si hrnec k pasu před sebe a lezl na strom. Ale hrnec mu překážel, a proto lezl pomalu. Uviděl ho jeden člověk z vesnice a zavolal na něj. "Proč si ten hrnec nedáš na záda, určitě by se ti lezlo lépe! " A kouzelník ze zlosti, že je někdo moudřejší než on, zahodil hrnec a ten se rozbil. A tak se moudrost dostala do celého světa.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Moudra jsou nejspíš odvozena ze životních zkušeností, protože by bylo neužitečné, kdyby byla jenom vyčtena z teorie. Můj život se třeba ubíral jinými cestami, než praví tzv. moudra, tudíž se míjíme. O moudru mohu přemýšlet, potvrdit si ho nebo vyvrátit.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ametyst,

nejde o to řídít se příslovími rčeními, cítáty, ale pochopit je spíš po stránce významové. Často jde o nadsázku, náš pohled. Nikdo neví, co měl na mysli autor, pokud je známý.

Avatar uživatele
led

Drap, to je krásné: že moudrost roste s věkem, ale současně s vyšším věkem více zapomíname a teď jsem zapomněla. O čem jsem to jenom chtěla psát, nevzpomínate si?

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava