led

Prúdový chránič.

Stretla som sa s otázkou. Použiť na byt jeden centrálný prúdový chránič, alebo na každé zariadenie (priestor), ktoré to vyžadujú (kúpeľňa, pračka, el.sporák, umývačka riad) samostatný prívod s prúdovým chráničom.
Doplňuji:
Podľa elektrovyhlášky ide o prúdový chránič.
Napäťový chránič máte napríklad v predlžovačkách proti prepätiu (ochrana napr. počítačov). To je iné, sú to rozdielné zariadenia…

Nejlepší odpověď
Děda Louda

V praxi to znamená použití jednoho proudového chrániče s důsledným použitím předepsaného a tedy funkčního třívodičového (pro 230 V) nebo pětivodičového (3 × 400 V) rozvodu.
Tom004 to popletl s přepěťovou ochranou zařízení, což je něco zcela jiného než ocrana před nebezpečným dotykem.

Další odpovědi
gepik

Jistě je lepší použít na každý okruh samostatný chránič, při poruše se vypne jen jeden okruh a porucha se taky lépe hledá. Ale znamená to více místa v rozvaděči a hlavně jsou chrániče stále dost drahé. Dobrou volbou je použití dvou-tří a okruhy mezi ně rozumě rozdělit. Já mám v domku už spoustu let jeden centrální a vypnul mi snad jednou. Napěťový chránič je stará ochrana porovnávající napětí, ta už se vubec nepoužívá.

tom004

Asi to má být napěťový chránič.Přístro­je,které je třeba chránit,uvedené v otázcce,mají samostatné jištění,kterému je předřazen napěťový chránič.Ostatní světelné,zásuvkové okruhy,nejsou vedeny přes tento chránič.Mají pouze předepsané jištění.
Doplňuji:
Omlouvám se,asi jsem myslel na kdovíco.Odkaz vysvětluje,co,kdy,kd­e.

http://www.od­bornecasopisy­.cz/index.php?id_do­cument=37263

elektrikář

Při použití jednoho chrániče zhasne vše. Je lepší počítače,osvětlení a lednice chránit zvlášť.

elektrikář

Centrální chránič jistí proti úrazu, nevýhoda je že vám vlastně zhasne vše. Dobré je obvod rozdělit na víc částí, Aby při výpadku nezhasla všechna světla. Lednice a mrazáky.

led

Ďakujem, presne na to som čakala. Aby moju mienku potvrdil elektrikár.

led

Ďakujem za odpovede. Tome vo vašom pridanom odkaze som našla aj odpoveď.
centrálny chránič je ekonomicky lacnejšia varianta, ale:
„Řešení se jeví velmi vhodné, má ale zásadní nedostatek. Tím je odpojení celého bytu od napájení v případě vzniku poruchy v kterékoliv části rozvodu za proudovým chráničem, který vyvolal vypnutí tohoto chrániče.“
Takže vidím výhodnejšiu tú drahšiu verziu, samostatné chrániče, vypnú len poškodenú časť.

led

Prúdové chrániče nie sú lacné, to máte pravdu, ale na druhej strane, ak vám to centrálne vypne a zrúti sa vám práca na počítači v niekoľkonásobnej hodnote. Radšej zaplatiť jednorázovo o niekoľko peňazí viac, než potom stratiť niekoľkonásobok.