Avatar uživatele
anonym

Prosím vás co znamená modrý pruh na dopise? O jaký orgán se jedná?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? gnr54 před 4872 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Modrý pruh Dopis má jasná pravidla. Může ho převzít kdokoli, koho pověříte, například soused. Také to tedy může být člověk, který otevře pošťákovi dveře. Má však mít zmocnění. Dopis s modrým pruhem
pošta registruje a eviduje. Proto je pohyb obálky s modrým pruhem mnohem bezpečnější než u běžné. Pošta přesně ví, kde se dopis nachází.

Nová pravidla však umožňují, že odesílatel může na obálku s modrým pruhem připsat: „do vlastních rukou“. V tom případě se modrá obálka jakoby mění na obálku červenou. Toho si musí všimnout pošťák. Funguje to tak i obráceně, a červená obálka se tedy může stát obálkou modrou.

Doplňuji:
Obvykle se spojuje se soudní obsílkou.

Zdroj: http://www.li­dovky.cz/barvy-pruhu-matou-lidem-hlavy-dkg-/ln_noviny.as­p?c=A091003_000006_ln_no­viny_sko&klic=­233554&mes=091003_0

Upravil/a: vagra

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
atriplex

Modrý pruh posílá nějaký státní orgán, který chce mít potvrzení o doručení, ale nepotřebuje, aby si dopis převzal přímo adresát (to by byl pruh červený). Proto podle barvy pruhu nelze říct, kdo je odesílatelem. To by se poznalo pouze pohledem na dopis, kde je odesílatel uveden.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Výletník8

Bez pruhu = běžné doručení
Modrý pruh = do vlastních rukou (článek 18 poštovních podmínek), lze doručit jen adresátovi, jeho zákonnému zástupci, nebo zmocněncům; nelze doručit například sousedům, manželovi, rodičům dospělých dětí, pokud nebyli adresátem k přejímání zásilek zmocněni
Červený pruh = do vlastních rukou výhradně jen adresáta (článek 19 poštovních podmínek). Nelze doručit ani zákonnému zástupci či zmocněncům; je-li adresována nezletilému dítěti, je nedoručitelná.

Platí, že dopsanou poznámkou lze smysl změnit.

Zdroj: www.ctu.cz/cs/dow­nload/postovni_sluz­by/ppod-z-01_05_2010.pdf

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

Že odesílatel zvolil tyto služby: doporučeně / recommandé, dodejka / avis de réception, do vlastních rukou. Nic víc, nic míň.

Proč máte, pořád, v té palici, že pruh = orgán? To může poslat kdokoli komukoli.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony