Anteron

Co studovat, jsem-li spíše humanitně zaměřen? Pokud historii, kde je možné se uplatnit?

Pomalu se blíží výběr vysoké školy a já se rozhoduji, co vybrat. Každopádně chci něco humanitně zaměřeného. Ne že bych chtěl lacině diplom, ale na matiku jsem prostě levý. Velice rád bych se věnoval historii nebo jazykům, ale nevím, jestli bych se s tímhle uplatnil. Taky jsem přemýšlel o právech, s těmi se dá uplatnit prakticky všude, ale nevím, jestli by mě to bavilo tak jako historie nebo jazyky. Přemýšlel jsem o dvouoborovém studiu historie a hudební teorie, nebo anglický + španělský (francouzský) jazyk. Co byste poradili? Co by případně mohl takový historik dělat?
Díky za odpovědi.

Odpovědi
quentos

Kde jste přišel na to, že se studium humanitních oborů je „laciný diplom“? Naopak zájemců o humanitní obory je tolik, že je musí pěkně tvrdě „prosít“.
Poradit takto obecně prakticky nelze. Studujte to, co vás zajímá a baví. Uplatnění se řeší až pak. Například já jsem studoval anglistiku a co byste řek – známí mi ironicky říkali, že „anglicky umí půlka národa“. Cha cha… dnes učím angličtinu na jazykovce… stačí být ve svém oboru dobrý a umět se prosadit – „kdo chce, ten si práci najde“. Nebo si najde ona jeho. A taky – co si budem povídat – je to trochu o klice. Znám třeba inženýra, který pracuje jako konzultant v softwarové firmě. Jenže má to trochu háček – je to inženýr chemie ;{)> a vidíte – stačí, když počítačům výborně rozumí, a dostane se, kam chce, i když vystudoval něco úplně jiného. Nebo mám kamarádku bakalářku francouzštiny a angličtiny: co myslíte – taky magorka do počítačů, takže pracuje v IBM, aniž by IT kdy musela studovat. Naslouchejte tedy při výběru studijního oboru taky svému srdci a ne pořád jen rozumu „s čím a kde se uplatním…“

Kelt

Dělej to, co chceš dělat. Možná budeš vystudovaný, ale zda dostaneš odpovídající místo, to ti nikdo nezaručí. Předpokládám, že si vybereš to, co tě bude bavit, že bys mohl zůstat později na škole. Tak si zjisti potřebné informacena dané škole. Pokud nemáš jednoznačně daný směr,je to problém. Když ani nevíš, zda by tě to bavilo, je to problém. Ani neuvádíš, jaké jsi měl známky. Ty už uvažuješ, co budeš dělat po škole, a zatím není jasné, zda se na tu školu dostaneš. Pokud 90% lidí, kteří odcházejí ze střední školy jsou jako ty, nemají žádné cíle, představy a řídí se vnějšími vlivy, kolik to sype a neví, co by dělali, tak budeme opravdu banánovou republikou.

Drap

Historika, každé muzeum jich potřebuje několik.