KAKA

Promlčecí lhůta

Dobrý den, ráda bych se zeptala na promlčecí lhůtu ohledně neplacení nájemného. To vše se stalo v roce 1996 kdy se má matka musela vystěhovat z bytu, který pak byl prodán i s dluhem. 13.04.99 to bylo předáno exekutorům a matka má ke dni 24.07.09 zaplatit částku 458.291,21Kč. Její starobní důchod je 7,200Kč. Prosím vás o radu. Moc děkuji K.

Nejlepší odpověď
standa

Obecná délka promlčecí doby je 3 roky, ale existují důvody pro její prodloužení, které závisejí na různých okolnostech např.

  • u práv přiznaných pravomocným rozhodnutím soudu nebo jiného orgánu je lhůta 10 let
  • u práv písemně uznaných dlužníkem co do důvodu i výše (deset let).

Pro správné posouzení vašeho případu by bylo nutné znát přesný sled událostí, které nastaly po vystěhování vaší matky. Doporučuji vzít si všechny ´papíry´ a navštívit nejbližšího advokáta. Stručná rada o případném promlčení vás může stát cca 1 hod. jeho času a pokud to nebude zloděj 🙂 tak asi 1.000 Kč.