Mirdas

Proč zdravotní sestry nesmí nosit umělé nehty?

Platí to celorepublikově?

Lze tedy to personálu příkazovat pod pohrůžkou dalších postihů?

Nejlepší odpověď
marci1

"Tvrzení, že by zdravotníci neměli mít umělé nehty, je pravdivé.
Ve dvou publikacích jsem našel zdůvodnění tohoto názoru:

1. Používat gelové nehty na rukách zdravotníků se nedoporučuje z toho důvodu, že:

  • Počet kolonií mikrobů, které byly nalezeny na gelových nehtech, je vyšší než počet kolonií na přírodních nehtech;
  • Umělé nehty jsou spojovány s horším prováděním hygieny rukou;
  • Umělé nehty vedou častěji k proděravění rukavice.

Všechny tyto faktory zvyšují riziko přenosu mikrobů na pacienta, čímž se může nepříznivě ovlivnit jeho zdraví.
(Angela Toles – Artificial Nails: Are They Putting Patient at Risk? A Review of The Research; Journal of Pediatric Oncology Nursing, 2002;19: 164–171)

2. Také v doporučeních Světové zdravotnické organizace se autoři staví k používání umělých nehtů negativně. Zdůvodňují to tím, že přibývá důkazů o tom, že umělé nehty přispívají k přenosu patogenů na pacienty. Poukazují rovněž na to, že zdravotníci s umělými nehty mají na konečcích prstů více gram-negativních patogenů než zdravotníci s přírodními nehty, a to jak před, tak i po mytí vodou a mýdlem nebo dezinfekcí alkoholovým přípravkem. (WHO Guidelines on Hand Hygiene in Health Care, 2009)"

https://www.o­setrovatelstvi­.info/umele-nehty-mit-ci-nemit/

Současně platná vyhl.MZ ČR č. 306/2012 Sb. uvádí v příloze č.3 c) „…Úprava nehtů nesmí ohrožovat zdravotní stav pacienta zejména s ohledem na možné šíření nemocničních nákaz a nesmí bránit poskytování zdravotní péče v plném rozsahu. …“

Ivan Kareš

https://www.ste­ril.cz/2012/10/­dobry-den-prosim-existuje-nejaka-studie-na-noseni-umelych-nehtu-ve-zdravotnictvi-ve-vztahu-k-ucinnosti-dezinfekce-na-ruce-dekuji/

Další odpovědi
mosoj

Protože musí opravdu pracovat.