balkovoid

Proč WHO doporučuje si mýt ruce?

Vždyť podle jejich vlastní studie z roku 2006 může pravidelné mytí rukou snížit riziko respirační infekce pouze o 16 procent. Studie navíc poukazuje, že k vytvoření protilátek v těle je nutný kontakt se zevním prostředím, tedy s antigeny v něm obsaženými – bakteriemi, viry, plísněmi atd. Tělo si pak vytvoří protilátky, jež v případě dalšího styku s antigenem vedou k jeho zničení. Intuitivně to vidíte dělat u dětí, které dělají vše, co mohou, aby svůj imunitní systém dokonale vycvičily.

Odpovědi
Kepler

16% se ti zdá zanedbatelné? Potíž je v tom, že tělo si protilátky a imunitu vytvořit může, ale NEMUSÍ. Já sám si myslím, že svůj imunitní systém mám vycvičený důkladně, už jsem nechytil žádnou infekci nejmíň 20 let, včetně obyčejné rýmy nebo jiné virózy. Bakteriální infekci jsem nechytil snad nikdy, a to proto, že nejsem úzkostlivě čistotný. Skleníkový tvor je velmi zranitelný.

Dochy

Jenže nejde jen o respirační infekce. A některé relativně běžně se vyskytující bakterie, pokud se dostanou jinam než mají, Ti zajistí poměrně rušnou noc.

A pokud jseš v prostředí potenciálně s nebezpečnou infekcí pak se dostáváme úplně jinam. Není vhodné pokoušet se získat imunitu tímto způsobem, bezpečnější je si danou breberku vůbec nepustit k tělu.

iceT

Protože rukama saháš na věci, o kterých nevíš, kdo se jich dotýkal předtím. Jedna známá kdysi chodila se smetím s kapesníčkem, aby nesahala na víko popelnice, ale tlačítka výtahu, kliky od dveří, tyče v tramvaji, madla nákupních košíků neřešila.