Avatar uživatele
Bronzový

Proč vznikl Messenger, Twitter apod., když už existoval Gmail apod.?

Jde mi o to jaký to má význam, jestli je to rychlejší..., jaké to má výhody...

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

ono to souvisí spíš s měnícími se zvyky uživatelů než s tím že by to bylo technicky nutné (on by se totiž chat dal snadno implementovat i nad protokoly imap/pop3/smtp nad kterými fungují běžné emaily, a fungovalo by to taky, čili nebyla to ani tak technická nutnost jako spíš změna způsobu komunikace po které prahli ti které určité zvyklosti v emailech rozpalovaly do běla).

Emaily (ačkoliv to samozřejmě není nutné) byly obvykle obdobou psaných dopisů a tak tam lidé stále dokola a dokola psali ty zdržující úvodní fráze jako "jako Dobrý den pane profesore Nováku" a měli ve zvyku každou email zprávu ukončit podpisem a veškermými kontaktními udáji, vlastně celou svou vizitkou, a ta se opakovala znovu a znovu jak se na sebe skládaly jednotlivé odpovědi. Tohle není problém technologie, ale toho že se v emailu lidé prostě odmítali vzdát těchto "zvyklostí" a to z emailů začalo dělat velmi těžkopádný komunikační prostředek. Proto začaly vznikat messengery, které umožňovali konverzaci mnohem plynulejší, rychlejší, efektivnější, bez zbytečných frází (často s přímou podporou pro vkládání smajlíků které komunikaci ještě urychlovaly), bez zbytečných podpisů a kontaktních udajů za každým žblebtnutím.

Čili ve zkratce, technicky vznik messengerů nutný nebyl, ale zdálo se rozumné velmi radikálně přepraocovat komunikaci do podoby rozvíjejícího se vlákna ve kterém lze reagovat mnohem rychleji no a spolu s tím vznikly i nové komunikační protokoly protože v zájmu firem které s těmito messengery přicházely bylo, odstřihnout jiné poskytovatele (tj. neumožnit lidem komunikovat bez ohledu na to jaký messenger používají s kýmkoliv jiným, takto jsou emailové protokoly navrženy, můžete email poslat komukoliv a nezáleží na tom zda jej přijme v thunderbirdu, outlooku nebo v gmailu). Tohle se novým poskytovatelům messagingových služeb moc nehodilo do krámu, měli obvykle vizi takovou že pozřou celý trh a žádného dalšího poskytovatele do své sítě nepustí, proto dnes nepošlete zprávu z viberu na signal, ze signalu na skype, ze skypu na telegram, z telegramu na whatsapp, protože si všichni vycucali z prstu vlastní nestandardní komunikační protokoly navzájem nekompatibilní, spíše jsme tím na síťové neutralitě dost ztratili, nechali jsme se uzavřít do navzájem izolovaných sítí a to z pohledu spotřebitele naprosto bezdůvodně.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Proč muselo skončit Google plus?
Twitter ano. To jsou takový rychlý nápady.
Messenger je snad Facebooku, tohle fakt nepoužívám.


Avatar uživatele
Bronzový

To se musíš zeptat třeba Zuckerberga.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

u facebooku je to také zajímavý kočkopes. Jejich zeď by klidně mohla fungovat jako messenger, stačí přece vypublikovat přízpěvek který vidí jen jedna osoba a ta na něj může reagovat už ve vlákně stejně jako by se jednalo o běžný chat, takže mít totéž zvlášť jako postranní messenger se také zdá nadbytečné. Jediný důvod proč to tak je, je zřejmě ten, že jsou na to lidé holt zvyklí.

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

velmi zajímavý projekt v tomto smyslu existoval kdysi u googlu ... GOOGLE WAVE, který se snažil do jednoho integrovat sociální sítě, emaily i messengery. Tento projekt vybouchnul, protože to lidé neuměli ovládat. Nebylo to složité, to ne, ale bylo to pro ně hodně nezvyklé mít tyto věci tak úzce propojené, jsou zvyklí, mít to zvlášť.

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

existuje ještě jistá možnost, že poskytovatelé emailových služeb přijdou se speciálním režimem odpovědi na příchozí zprávu. A sice režimem krátké zprávy které se jen zařadí do vlákna pod zprávu iniciační a de fakto tak vznikne konverzační vlákno. Pole pro takovou odpověď bude implicitně jednořádkové takže nebude v lidech evokovat potřebu doplňovat zbytečnosti typu standardního dopisního formátování včetně podpisu a vizitky. Pokud toto freemaily udělají a pak není důvod aby neoslovily ty, kteří mají o rychlou komunikaci zájem a nyní musí kvůli tomu volit mezi navzájem izolovanými messengery.

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

zatím se to ale bohužel neděle a třeba takový google už zvolil cestu integrace vlastního messengeru do prostředí freemailu tak, že de fakto působí jako zcela oddělené komunikační nástroje :-) škoda ... nedává to příliš smysl, ale třeba jim to časem ještě dojde a tento přístup změní.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý ge0rge 1265
Zlatý Michal Kole 1199
Zlatý mosoj 1101
Zlatý Hlada 1027
Zlatý led 1005
Zlatý gecco 904
Zlatý www 828
Zlatý badisko 817
Zlatý cochee 743

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.