tencosepta

Proč vzniká šikana na vojně?

Nejlepší odpověď
mojitek

kdepak,tam nešlo o slabé jedince-to v žádném opřípadě.Šikana byla protože 2 roky je až moc dlouhá doba a starší vojáci (mazáci) nechtěli celý ty dva roky šůrovat atd.Prostě první pulrok jsi byl otrok a pak otročina skončila,protože to dělali ti noví zase.A mazáci a supráci si mohli užívat na vycházkách a válet si šunky na pokojích nebo jinde. Mimochodem-dost často šikanu podporovali i sami gumy(vojáci z povolání) ,protože bylo vše uděláno,čisto atd.
Doplňuji:
MK44 : sice hezky ecyklopedicky napsáno ,ale : něco jiného je šikana na vojně a něco zcela jiného je šikana např. na škole kde vládne ten silnější-to je nutno odlišit . Ta vojenská-(pokud jsi tam byl) je uplně o něčem jiném.Nás se dokonce zeptali hned na začátku: chcete mazáckou nebo gumáckou vojnu? Gumácká znamenala:vše podle předpisů,ale to znamenalo celý 2 roky „řádně upraven“,taky ale dělat rajony celý dva roky,vycházky,o­pušťáky nicmoc,atd atd.Zato mazácká znamenala první půl roku „otrok“ ,ale pak další 1,5 roku pohoda ,žrádla vrchovatě,samý vycházky,málo služeb atd atd. Tak co bylo lepší?-dělat kreténa všem celý 2 roky nebo jenom půl roku?Každej normální si vybral jen pul roku,samozřejmě…

Další odpovědi
marci1

Také by mě to zajímalo. Bylo mi však řečeno, že šikana na vojně vždy byla, je a bude. Ti starší vždy šikanují ty mladší. Nechápu. ☹

mosoj

Mazáctví na vojně vyplývalo již ze samé podstaty podřízenosti a nadřízenosti vojáků podle hodností a z toho vyplývajícího plnění rozkazů.
V podstatě existuje mazáctví i nyní protože podřízenost a vydávání rozkazů existuje stále. Ono se totiž na vojně vychovávat demokraticky nedá. To se chcete dohadovat v boji o tom kdo co udělá ?
No a pak stačí pár jedinců kteří této skutečnosti zneužijí.
V armádě to nechodí tak jak to předhazují dnešní filmy !!!

MK44

Ze stejných důvodů jako jinde. Šikaně se daří v uzavřených hierarchizovaných společenstvích, která není snadné nebo vůbec možné opustit a které nejsou pod dostatečnou kontrolou svobodné veřejnosti. Od despotických rodin přes různé ústavy, pracoviště v době nezaměstnanosti, Vámi zmíněná kasárna po kriminál a v teritoriálně nejrozsáhlejší míře v totalitních státech a ideologicky zmanipulovaných kulturách.

Šikanu spouštějí sociálně a empaticky vadní jedinci, hlupáci a oběti vlastního pocitu méněcennosti. Bohužel je mnohé z toho nakažlivé. Oběti šikany se pak sami stávají šikanujícími agresory. Buď proto, aby si odreagovali vlastní ponížení (aby nebyli těmi posledními, komu zůstane padající lejno na hlavě), nebo protože šikanování pochopí jako samozřejmost patřící k danému prostředí, nebo protože jsou místní strukturou pohlceni, přinuceni (pokud nebudou šikanovat, zůstanou šikanovanými). Odmítnout šikanovat tedy může vyžadovat značné uvědomění, odolnost a odvahu. Z toho vyplývá, že šikanovat jiného v podstatě není nic jiného než zbabělost. ☹

Doplňuji:
Pro mojitka: Vypadá to, že jsi měl relativně fešáckou vojnu. Pomíjím to, jaké následky by mělo, kdybyste si byli, jako zobáci, vybrali tu „gumáckou“ vojnu. Určitě by to jen tak prošlo? Nás se nikdo na nic neptal. Z toho plyne otázka, zda slovem šikana rozumíme totéž. Rozdělení povinností podle ročníků, jimiž projde každý, ještě nemusí mít charakter šikany (Ponechávám stranou „legálnost“ takového systému.). Je jasné, že rozsah a brutalita šikany závisí na tom, jak ji konkrétní prostředí nahrává. Nebyl útvar jako útvar a není letní tábor jako letní tábor stejně jako asi není loch jako loch. Ovšem o to, kdo bude vládnout (a mít výhody a v horším případě možnost realizovat svá asociální a deviantní hnutí mysli), jde vždy. Proto na svém „encyklopedickém“ pojetí obecné podstaty šikany nemám zapotřebí nic měnit.

mojitek

MK44 : fešáckou vojnu? :DD to se povedlo,já nastoupil na malej útvar kde bylo cca 50 cvik,mazáků a supráků celkem…a nás 5 bažantů.Tři z nás šli přes hlavu do civilu.Zbyl jsem jenom já + jeden bonzák. Byl to útvar kde se špagáti báli našich mazáků a nemohli chodit"na volno" jasko jinde třeba. Musel jsem si nechat líbit hodně,dokonce i gumy byli rádi že je tam mazárna,protože všechno klapalo jak má.A kdybych práskal ,tak by mě třeba převeleli,jenže než bych na ten jinej útvar dojel,už by to všichni věděli a ani bych si neškrtnul do konce vojny. Bylo to šílený ,spal jsem max 4 hodiny denně.Fyzicky si na mě nedovolili,to by nepochodili, a věděli to dobře.Za pul roku jsem dostal „pádlem“ na pr.el a byl jsem z toho venku. Jinak šikanou se rozumí jak rajony ,tak i fyzická šikana-dokazováni si síly atd.Ale at to vezmeš jak to vezmeš,tak všude kde jsou lidi zavřený na dlouhou dobu,někdo je tam dýl,pak přijdou nováčkové atd. všude se zavádí tenhle systém,protože prostě lidem z toho HRABE (odborně řečeno). Jde tady o to,že ty podmínky na vojně byly prostě šílený a naprosto absurdní,já tam zažil jak skvělý kluky a taky totálně vymaštěný paka-at už se jednalo o zakladaky nebo i gumy. Filmy Černí baroni ,Tankový prapor v ničem nelhaly co se týče demence vojáků z povolání. Každopádně pul roku po nástupu jsem měl svatej klid a byl svým pánem.