Školníšprtka

Proč vidíme stále stejnou (přivrácenou) stranu Měsíce?

Děkuji

Nejlepší odpověď
Schluker

http://letmego­oglethat.com/?q=Pro%­C4%8D+vid%C3%AD­me+st%C3%A1le+stej­nou+(p%C5%99i­vr%C3%A1cenou­)+stranu+m%C4%9Bs%­C3%ADce%3F

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Sinsin

Nerad bych pana Schlukera opravoval, ale toto je neůplné.
Pravda, Měsíc je stále připoután svou přivrácenou stranou k Zemi, protože jeho otočení kolem osy trvá právě 29,5 dne, ale proč to tak je? Je to snad náhoda?
Jistěže to není náhoda.
Měsíc je totiž tak blízko naší planety, že se s námi synchronizoval, a proto má právě takovou dobu oběhu, jakou má, a díky tomu stále ukazuje stejnou tvář.
Může se to stát i u planetám, které jsou příliž blízko jejich sluncí.

Schluker

Ja jsem dal jenom odkaz na google, protoze po zadani otazky v nezmenem zneni vybehla odpoved na prvni dobrou, ostatne jako u velkeho poctu zdejsich otazek.
Takze rict, ze google neposkytl uplnou odpoved je ponekud srandovni :)

Dochy

Jenže google také obvykle úplnou odpověď neposkytuje, jen odkazy na texty kde by ta odpověď být mohla. Proto mi také připadá trochu mimo 1) místo odpovědi dát odkaz na google, 2) odkaz na google nominovat.

Ale co, to je jen můj skromný osobní názor…

Školníšprtka

Schluker-děkuji ti

zbyndo

Aj ja ďakujem, zasa som o kúsok múdrejší, toto ma už dávnejšie zaujímalo