shaman88

Proč vidíme Slunce v bílé nebo žluté barvě, když je doopravdy oranžové?

Nejlepší odpověď
orwell

Slunce není oranžové. S tímto zabarvením (až do ruda) ho vidíme hlavně při zpadu, kdy je nízko nad obzorem a jeho paprsky procházejí tlustší vrstvou atmosféry (znečištěné) a snadněji prochází záření s delší vlnovou délkou. Záření krátkovlnné je naopak atmosférou do značné míry pohlcováno. Další informace viz
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Slunce
http://www.wi­kina.cz/a/Bar­va_Slunce

Další odpovědi
Dochy

Jak jsi přišel na to že je oranžové? Podle wiki je ve skutečnosti spíše bílé. Obrázek který si přiložil téměř jistě není v pravých barvách (mám pocit, že takhle členitě slunce vypadá v jiném oboru el. mag záření než je viditelná oblast) nebo jsou alespoň barvy značně upraveny (kontrast, jas, pravděpodobně i po složkách)

led

Sfarbenie Slnka z nášho pohľadu vytvára prienik slnečných lúčov cez atmosféru podľa uhlu a dĺžky prieniku atmosférou, jej hustoty a stupňa znečistenia. Preto sa v priebehu sfarbenie Slnka mení.

luckykubrt

Není to tím, že slunce je ohnivá koule a oheň nebývá jednobarevný, ale většinou žlutý a červený, což dává výslednou barvu oranžovou ? 🙂

Nanys

Obrázek, který si sem vložil je pouze Slunce s použitým filtrem, aby byl lépe vidět jeho povrch. Určitě si viděl i obrázky, kde je Slunce jako zelené nebo modré. To vše je jen pro lepší viditelnost tělesa a jeho povrchu. Jinak Slunce není oheň, nýbrž plazma spolu s dalšími prvky. To, že se v průběhu dne mění jeho barva je jen iluze tvořená naší atmosférou a světlem.

S jeho skutečnou barevností to vysvětlit moc nedokážu, to je nelepší si vyhledat sám. Slunce je spíše bílé. Jistě víš, že bílá barva je složena z dalších jednotlivých barev. Každá z těch barev má jinou vlnovou délku, kde ji červená má nejdelší. Proto je Slunce během dne jinak zbarveno. Vysvětleno to tu už je.