kurec

Proč většina maloobchodů nemá samoobslužné pokladny?

Např. společnost tesco která existuje více než 100let tak skoro všude už má samoobslužné pokladny takže jde vidět že se jim to vyplatí v tomto byznysu takto jednat. Takže proč se nepřidal i kaufland, lidl nebo hruška atd…? O penězích to není když se to vyplatí tescu tak kde je problém?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Tesco je megabohatá firma, která má svou banku, pojišťovnu, poskytuje mobilní služby, a mnoho různých aktivit. Začala šetřit na pracovní síle, a pořídila samoobslužné pokladny a mnoho sledovacích kamer. V jiných obchodech mají zase zaměstnance, kteří tyto funkce zastanou sami.

Další odpovědi
Disraeli

Možná je třeba rozlišovat maloobchod/vel­koobchod a supermarket/hy­permarket.
Velkoobychody mít samoobslužné pokladny ani nemůžou.

Samoobslužné pokladny má Tesco, Albert (hlavně hypermarkety), Glbobus, Kaufland, dokonce i Coop a Billa… samozřejmě ne všechny prodejny. Kromě Lidlu a Penny tedy snad asi všechny obchody – a i Penny loni testovala v pár prodejnách samoobslužky (jestli je začnou zavádět, netuším). Nejvíc jsou logicky v hypermarketech, v menších supermarketech na ně není tolik místa a využití. Navíc jsou pokladní u pásu oblíbenější i efektivnější atd.
V Kauflandu jsou ve větších městech, co jsem si všiml, v menších městech jich asi zase tolik není… taky ale může záležet jak kde a taky i v jednom městě může být několik Kauflandů.
Z odkazu níže nedopadlo Tesco z hlediska hodnocení samoobslužných pokladen nejlépe… přesto se mi zdálo Tesco v tomto nejlepší.
„Problém“ je ve vedení a správě řetězců a na co se orientují… Tesco s tím začalo nejdřív, tak logicky jich mají nejvíc (snad ve všech prodejnách), ostatná řetězce s tím začaly později a teprve postupně to NĚKDE zaváděli nebo spíše stále zavádějí…
Otázka velikosti prostorů (hypermarket vs supermarket), lokality/frek­ventovanosti a organizace jednotlivých řetězců. Kauflandy však samoobslužné pokladny mají… začali s nimi však asi 2018 a teprve pak začali ve velkém… takže prostě postupně je začali zavádět tam, kde chodí nejvíc lidí (hlavně i vev ětších městech, v centrech,..). Nejsou všude.

https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/test-a-spotrebitel/test-nakupy-pokladna-pokladni-skener-samoobsluha-kasa.A190102_173­345_test_rts
https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/test-a-spotrebitel/test-samoobsluzne-pokladny-albert-tesco-kaufland-globus-smlsal.A210317_151­940_test_smls