zjentek

Proč ve státní sféře neexistuje moc, která JE SCHOPNA určit viníka a potrestat ho?

Nechci napsat „potrestat po právu“, neboť bych si tak trocha odporoval. Že lidé chybují, víme. Ok. Někteří z nich ovšem pracují pro společnost a přesto chybují. A dosud nikoho z těch, kdo kdy utvářeli či utváří právo, nenapadlo utvořit ho funkční a já chci vědět proč, co je to za odborníky, kdo rozhoduje o jejich odbornosti a volí/doporučuje na jejich pracovní pozice. Co je to za lidi a zda je možno je trestat za nefunkční právo (bez ohledu na fakt že ho „píší“). Je něco takového myslitelné? Je třeba věci pochopit správně. Chci pochopit demokracii protože zatím celý princip vypadá tak, že si mohu přivlastnit úplně všechno (když mám silné lokty a jsem rychlejší než okolí) a pokud se tak rozhodnu, není síla která mě zastaví (samozřejmě okolo bude asi hodně mrtvol se „slabšími lokty“). Tohle je ta demokracie? Tak to pracuje? Tak sakra kdo píše ty zákony?

Nejlepší odpověď
Drap

Chybí k tomu politická vůle a rozhodnutí.

Další odpovědi
Darcy

to není demokracie, ale kapitalismu řvoucí že je liberalizmus 😂

Disraeli

Protože je tak nastavený systém. Proč? Protože jejich tvůrci, protože není dokonalý, protože má hodně limitů, protože se v průběhu měnil (nikoli k lepšímu), …
Kdo píše ty zákony? Woe, tak si projdi legislativní proces ČR, to není tak těžké. ;) :D
Ptáš se tedy na ty, co jsou u moci… a ano, tohle je chyba demokracie. Není pravda, že (by) neexistovalo právo a zákony, které by trestaly i ty u moci, dohlížely na ně, kontrolovaly je, vedly atd. Akorát demokracie (obzvlášť některé konkrétní, když mají horší politický systém, než jiné) je o nulové odpovědnosti, o takové dělbě moci a „pojistkách/pi­lířích“, které způsobují naprostou neefektivitu ve všem, chaos, vládu a systém založený na konsenzech, kde vlastně nikdo nic nevede/neřídí, kde je vše o průměrů, podprůměru (nekompetentnosti), nerozumu a nesmyslech a mohli bychom ve výčtu pokračovat. Už jen ty volby a jejich hloupý systém i princip, založený na popularitě, davu, mínění většiny (či větší menšiny, případně i malé menšiny),omezených lidských vlastnostech a vládě typu: oligarchie, ochlokracie, anarchie, byrokracie (v negativním smyslu) a různém jejich mixu (protože tohle je ve skutečnosti demokracie). Paradoxně i docela velká nestabilita, navzdory oné dělbě moci a „pojistkám“…
Jediný jejich „trest“ je vlastně v tom, že případně příjdou o mandát, nebudou populární a příště nebudou zvoleni… do té doby mohou být neschopní, jak chtějí a napáchat škody, jak je libo. Pak je vystřídají podobní. Jiná strana, jiní „lídří“, všichni skoro stejní a hlavně ve stejném systému (ti předchozí případně budou v opozici, v parlamentu – a pořád s vlivem nebo přejdou do jiných stran a podobné alternativy). Když je systém naprd, nemůžou tam fungovat ani dobré články (kdyby se tam případně objevily).

Chybí řád, stabilita, chybí efektivita a správné výkon a nakládání s moci, chybí autorita, sjednocují prvek, hlavně vedení a kompetentnost, chybí dohled, kontrola, laťka (za jedno vzor, za druhé míra, co se smí a co ne), vidina odměny X trestu (při výkonu funkcí), etiketa/kodex, co vše musí takový politik (nebo jiný státní funkcionář, vyšší úředníci a představitelé některé moci, či instituce) mít/umět/znát, aby mohl tu funkci zastávat, atd… Zkrátka lepší (politický aj.) systém.

aevul

Snůška kydů a blábolů. Vůbec nechápu, na co se skutečně ptáš. Zákony fungují dobře a jsou vymahatelné. Tyhle stížnosti, které s realitou nemají nic společného, si nech k pivu.

zjentek

Aevul, existuje kopec precedentů vyvracejících tvé tvrzení. Dokonce v demokracii existují i lidé tvého ražení, kteří je současně svobodně označují za desinformace.