Matiselis

Proč v současné společnosti mnoho jedinců čelí zmatenosti?

Zdravím,
v knize Paradoxní štěstí: Esej o hyperkonzumní společnosti se autor pouze okrajově zmiňuje, že dnešní člověk trpí nejistotou v souvislosti s určitou anomií společnosti (rozkladem hodnot), roztříštěním komunitních vazeb (stávame se atomizovanějšími) a požadavku „buď sám sebou“, kladeného ze strany společnosti.
Zdá se mi to ale jako málo zdrojů nejistoty. Nezpůsobuje nejistotu také móda, potřeba se začlenit či vyniknout apod.? Nemohli byste mě prosím nasměrovat na nějaký veřejně dostupný text, který se věnuje tématu nejistoty v moderní (příp. postmoderní) společnosti?
Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
Ametyst

Jordan Peterson, klinický psycholog, napsal knihu “12 pravidel pro život”. Je určena právě do nejistoty.

Další odpovědi
_Bůh_

Petersonova kniha se zabývá hlavně Biblí, spousta lidí očekávala knihu o životě, a namísto toho dostala rozbor Bible. Z takové jedné desetiny ale kniha mluví i o něčem jiném než o Bibli, a tyto části stojí za přečtení.
Peterson napsal i pokračování, Beyond Order (Řád není všechno: 12 dalších pravidel pro život – Jordan B. Peterson). Tu jsem ještě nečetl, možná se po kritice poučil, a napsal malinko více přímočarý pragmatičtější text.
Obě knihy by vám mohli pomoci k odpovědím na Vaše dotazy. Případně má Peterson také řadu videí na YouTube, které se těší vysoké popularitě, kde také hovoří o roli člověka ve společnosti.

Disraeli

Protože neschopné školství, dostatek („nadbytek“) dostupných informací, jejich protiřečení a nemožnost nebo nerozhodnost si vybrat (víc zdrojů, víc výkladů, plus manipulace nebo „jen“ subjektivismus), samotná složitá společnost (včetně zákonů, počínaje politikou), zkreslování, dezinformace, média, předsudky, liberalismus, počínající nestabilita, úpadek mravů, hodnot řádu a vůbec i kultury, nevzdělanost.
Převládají domněnky, názory (spíš momentální pocity) a předsudky. Bez relevantních informací, vzdělání, znalostí, zkušeností,… podléhají lidem vnitřnímu a vnějšímu souzení (hlavně odsuzování) a to dává vzniknout zmatené nerozhodné nebo nestálé společnosti. Zaujatost z velké části přetrvává, ale i ona může mírně měnit podobu, lidi ani třeba neví, PROČ jsou někdy zaujatí, tak mění ta stanoviska a důvody, proč jsou vůči tomu zaujatí… vědí jen, že jsou.

Beno

Je znečistené životní prostředí, vzduch, půda, voda.
Co bylo dobré se zavrhuje. Vymýšlí se stále něco nového, nesvěčeného. Člověk se nestačí těmto změnám přizpůsobovat.

Matiselis

Beno: Jak ekologické problémy souvisejí s nejistotou? Má to spojitost s hrozbou ekologické katastrofy či s vědomím nedostatku přírodních zdrojů? Nebo jde čistě o to, že dříve to nebylo, tedy že je to změna? Děkuji za odpověď.

Pepa25

Otázka je tedy po důvodech nebo na doporučení knihy? to jsou dvě dost rozdílné věci …

Matiselis

Pepa25 – jde mi o důvody. Děkuji