Danina65

Proč straší pouze Bílá paní?

Nějak si nevzpomínám, že bych někde v literatuře nebo na chodbě narazila na Bílého pána, případně dítě.

Nejlepší odpověď
annas

Bílá paní nestraší v pravém slova smyslu, jen vyleká toho, kdo ji vidí. Bílá paní je hodná, proto je oblečena v bílé barvě. Jen když přinese smutnou zprávu, tak má černé rukavičky, výraz smutku.

Protože platí, že výjimka ověřuje pravidlo, existovala i bílá paní zlá. Zřejmě se mstí především milenců za své zklamání v lásce.

Bílý šat získá muž, když se v den svatební obrátí k bohu a odhazuje vše špatné, je tedy očištěný, proto nemůže „strašit“.

Bílý kůň přináší štěstí – říká se, „na štěstí bílíého koně“. Tedy také pomáhá lidem. Je symbolem slunce, nebo boha, zatím černý kůň patří do apokalypsy a přináší zkázu.

Jinak existuje hodně strašidel – lesní , domácí, hradní , např. hejkalové, jezinky, víly, čarodějové i čarodějnice, skřítkové, draci, upíři atd.

Další odpovědi
Kepler

Taky nic jiného nepotkávám, občas možná nějaké Bílé koně. Ale strašáků jiných barev, zvláště tmavších odstínů, máme v Evropě dost a dost.

Drap

Bílá paní je poměrně častá, ale je i spousta dalších strašidel.

anonym

Ten dotaz myslíte opravdu vážně ? Zkuste především zkusit rozlišovat literaturu, která slouží jen k pobavení od literatury faktu, abyste nemusela plýtvat svou drahocenou životní energií na podobně málo smysluplná bádání 🙂 To už se můžete rovnou ptát, kolik dnes najdu v koupeně zelenožlutých trpaslíků s choboty, a bude alespoň jeden z nich mluvit česky ??

Kepler

Termín „bílý kůň“ je taky člověk nastrčený do nějakého podvodu. Všechno zatluče, nic mu neprokážou a od skutečných hajzlíků za to dostane odměnu.

dubraro

annas:
S tím bílým koněm je to nejednoznačné. Prosakují k nám pověry ze severu Evropy a Anglie, kde bílý – doslova bledý – kůň (pale horse) symbolizuje smrt. „Odjel na bílém koni“ nebo „přišel pro něj bílý kůň“ znamená „zemřel“.
Odtud také velcí bílí koně v Anglii, vytvoření odstraněním trávy a půdy až na světlý křídový podklad.
Nebo Smrťův bílý (v originále „pale“) kůň v knihách o Zeměploše.

annas

Máte pravdu, mýty se různí, ale brala jsem to, co si pamatuji. Myslím, že i ve Zjevení Janoě je bílý kůn symbole dobra.

Ani černá není všude symbolem smutku.