Frogman

Proč slepice neotáčí hlavou jako my, ale cuká s ní?

Mě by hlava za chvíli bolela, kdybych s ní takhle rychle pořád cukal… :D

Nejlepší odpověď
anonym

Fixují tak pohled na konkrétní předmět.
Něco na počtení: https://avifau­na.cz/proc-nekteri-ptaci-pri-chuzi-cukaji-hlavou/

Další odpovědi
marci1

Hýbe hlavou, když chodí
Zabývali jste se někdy otázkou, proč slepice hýbe hlavou vždy, když se pohne? V přírodě je všechno velmi zajímavě promyšlené. Slepičí tělo je zavalité, slepice mají také silné nohy a poměrně krátká křídla. Nešťastně a těžko létají. Jako jedny z mála živočichů při pohybu opravdu hýbou hlavou. Mrkněte na naše zpomalené video na konci článku a pečlivě pozorujte hlavu slípky, opravdu se při každém kroku hýbe.
Proč slepice hýbe hlavou? Tak, jako člověk hýbe rukama, když chodí, také slepice musí hýbat hlavou vždy, když se rozhodne udělat nějaký krok. Jen velmi těžko si představíte situaci, v níž byste jako člověk při pohybu kmital hlavou tak, jak to právě dělají slepice. Ale představte si, že tyto pohyby dopředu a dozadu a následné vrácení do původní polohy mají obrovský význam pro existenci všech slípek. Je to pro ně velmi důležitá součást jejich bytí. 🙂
https://www.sle­picar.cz/blog/229-co-zarucene-o-slepicim-zivote-jeste-nevite.html

Edison

Jak píše hlavně Markusei. S tím pohybem je to horší. Ono jde o to, že pohyb je relativní. Tedy slepice má v hlavě jakýsi „gyroskop“, který umožňuje fixaci pohledu na pevný bod i za pohybu těla. Jenže to nemůže trvat věčně, takže v sásadě se do nové pozice hlava pohybuje škubnutím a opětnou fixací vůči okolí, nikoli vůči tělu. Ta fixace hlavou je nutná z toho důvodu, že pohyb očí v důlcích je jen velmi omezený, spíše nulový.

Dochy

Mám za to, že slepice není schopná neurologicky vnímat správně pohybující se obraz. Vždycky hlavu zastaví v nějaké poloze vůči okolí a tu polohu se snaží držet jak dlouho to jen jde. Při pohybu těla tedy, když už to udržet nejde, přesune hlavu do nové polohy a zas se ji snaží fixovat. Možná by stálo za to slepičím mozkem vybavovat stabilizátory fotoaparátů 😉

Marci: rozhodně slepice ten pohyb nepoužívá kvůli vyvažování těla. Ona tu hlavu fixuje i v případě že ji třeba držíš v rukách. Zkrátka hlavu zastabilizuje vůči okolí a pokud se slepicí hýbeš v nějakém snesitelném rozsahu, tak se ta hlava vůči okolí nehne.