Rokio

Proč si za braní antipsychotik můžu sám?

Nespáchal jsem trestný čin, ani čin jinak trestný. Nikdy jsem nedostal ani pokutu. U psychiatra jsem skončil jako dítě, takže jsem to nemohl ovlivnit.

Proč by mě museli zabít, kdybych nebral léky? Prášky jsem jednou už vysadil a poté jsem neohrožoval společnost. Byl jsem jen přihlouplý. Kdyby mě zabili, byla by to vražda.

Pokud človek onemocní psychózou, tak si za to můze, pokud bere drogy. Nikdy jsem žádné psychotropní látky neužíval.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Nwm, o jakém zabití a v jakém kontextu vlastně mluvíš… Avšak jistě, pokud antipsychotika brát nebudeš, tak ti bude hrabat, budeš mít bludy, budeš velmi pravděpodobně ohrožovat společnost. A v tomto důsledku vůči tobě budou jednat (policie, doktoři, odborníci, aj), pokud se budeš bránit, unikat nebo ostatní nějak napadat, bude proti tobě použita síla, donucovací prostředky a je více pravděpdobné, že se stane nějaká ta nehoda, neštěstí.

Sveď to třeba na Boha, Přídodu nebo karmu (minulé životy). Každopádně si psychická onemocnění zřejmě nevybírají. Některým prostě jebhe. A za své činy můžou výhradně oni – nemoc se vinit nedá, nedá se vinit nikdo třetí. Vini jsou ti, kteří něco dělají, udělají – ať už jsou nemocní nebo ne. O to hůř, když se někdo neléčí (a dobře ví, že by měl!).
Co přesně způsobuje konkrétně schizofrenii se přesně neví (krom pár faktorů, které hrají roli), nicméně se předpokládá, že si v některých případech za to můžou dotyční sami (bez drog), chováním, přístupy, návyky a myšlením. Jinak jsou zde taky neurologické a genetické příčiny.

Schizofrenici zobat patáčky musí, protože bez nich totálně magoří. Často i s nimi, ale o dost míň. Znám to dobře, protože strýc měl schizofrenii a totálně mu hrabalo. Opakovaně se odmítal léčit (většinu času bez léčby) a tak se u něj střídaly období, kdy mu hrabalo víc a kdy míň. Každopádně měl solidní halušky, paranoiu a další. Kdysi se ho rodina pokoušela znesvéprávnit, trvalo to roky a bylo to nemožné. Léčit se odmítal, byl velmi problematický, náročný, pobíral důchod, bydlel u svých rodičů, občas byl pasvině-agrisivní (tj. slovně a jinak napadal – neodůvodněně, zkrátka mu hrabalo a byl paranoidní, měl „své důvody“ – které viděl, slyšel, „zažil“), byl hlučný, velmi často mluvil a řval, i když byl sám, občas rozbíjel nábytek. Avšak u soudu se vždycky uměl chovat a zbavit ho svéprávnosti se nedalo. Byl dospělý, svéprávný, měl svá práva, nikdo ho k ničemu nenutil ani ho nehlídal (jako odoborně). Před nemocí byl docela inteligentní a vystudovaný právník (to jen pro info; každopádně prý úplně jiný člověk před tou nemocí). My (já a sourozenci) ještě jako děti a mladiství, jsme dle jeho výkyvů nálad/chování měli často zakázáno příbuzné navštěvovat a vyhýbat se tomu domu (tedy kvůli němu). Svátek byl vždycky když občas cestoval (byl pryč, zmizel třeba na pár týdnů). Problémů bylo hodně, menších i větších, často se řešily. Jednou už mu (zase) hráblo tak, že rodinu napadl i fyzicky, byli přivoláni zdravotníci a policie. Ale utekl a unikal policii.. několik dní, nakonec ho našli utopeného v řece. Líto mi ho nikdy nebylo: byl to blízký příbuzný a bydlel kousek od nás, ale nikdy jsem ho pořádně neznal – jen jako vyšinutého psychotika. Po jeho skonu už byl klid a žádné větší starosti. Možná je hnusné to říct, ale je to tak. Byl to prostě solidní magor a představoval vlastně jen problém a riziko…
Schizofrenici, obzvlášť neléčení, jsou velmi často prostě kurewsky nevyzpytatelné a potenciálně nebezpečné individua. Prostě jim hrabe. „Ale né, já jsem v pohodě, nepotřebuju se léčit“… Až na to, ž jsou úplně choří na hlavu a NEMŮŽOU normálně fungovat ani kdyby chtěli. Problém je, že těm co často hrabe nejvíc, si to kolikrát vůbec neuvědomují – někteří víc, někteří míň (a taky někdy). Ale je to prostě závažný a často nezvladatelný problém (myslím hlavně pro rodinu). Nejlepší ještě je, když se ti psychouší odmítají léčit – a být alespoň trochu normální; a ještě si svůj stav zhoršují.

Za mě psychické nemoci, poruchy, úchylky a různé nepříčetné stavy nejsou nikdy žádná omluva. Nedá se pardonovat problematické až nebezpečné chování/jednání a svádět to na něco jiného. Může za to nemoc? Jsou to oni kdo mají tu nemoc – a když už něco provedou, je to primárně jejich vina. Často jsem slýchal kecy jako, on za to němůže, je nemocný.. A co jako, kdo za to tedy může?! Nemoc je vada jako cokoli dalšího (jako když někdo trpí třeba vadným charakterem, agresí, vznětlivostí, hloupostí, posedlostí, závislostí a desítkami dalších… a na zákaldě nich jedná tak, že způsobuje problémy, nebezpečí a poškození). Je to nemoc? Je to v první řadě JEJICH nemoc, jejich problém. A jsou to oni, kdo ty problémy dělají, nikdo jiný. Nelze na základě toho řcít „bez viny“, „nemůže za to“. Jasně, že může.

Další odpovědi
Filip84

Psal jsem Ti, ať si to přečteš nejméně 3×? Psal.

Právě proto: protože všecko zbytečně řešíš. Neřeš: běž ojebat „spolužačku“! 🙄 Jak to, že nemáš Adress a telefonní číslo tý asistentky dotykowe od starostky, v tom škaredým kabátu!? 🙄 To jsi měl zjišťovat, vole, ne píčoviny! 🙄🙄

Filip84

Disraeli: No, to je ausgerechnet stejnej případ, jako tady ten „baron“! 🙄

Prostě a jednoduše, jsou pacienti s hlavou, co neví, že jsou pacienti s hlavou, jak se lidově říká: „blázen neví, že je blázen!“. Lidé bez soudnosti, náhledu na sebe, ať už je za tím jakákoli příčina. Jsou. Je jich málo, ale jsou.

Takový člověk za projevy svý nemoci opravdu nemůže. Ale taky nemá právo požadovat, aby se s ním někdo „jebal“! Dojede bengo, bengo šíleného zpacifikuje, nějak. Když to pacient přežije, nastoupí lapiduši se svěrací kazajkou, diazepamem, a tak. 😅 Šílenec se projede sanitním vozem, pod policejním dozorem, do psychiatrický nemocnice; když tam přijede, to už je klidný jak beránek! 😅

Tam ho uloží do vypolstrovaný cely, kde je hlídaný, má tam měkký lůžko, čistý Leintuchy, jídlo, pití, kozatý sestřičky ho opečovávají. Žádný balení do mokrejch prostěradel, žádný svazování do kozelce, žádný klystýry, chinin ani aspirin! 😜😂

Pak ho vyšetří docent doktor profesor primář, upraví mu léky, povídá si s ním psycholog, chodí na pracovní therapii, chodí na čerstvý povětří, žádný placatý krámy, žádná propaganda á la „na Ukrajině …“ a „v Berehouse spadl ženich do vařící vody!'“, hezky 3× denně jídlo, procházky na čerstvým povětří, pracovní therapie, kognitivně behaviorální therapie a šílenec se srovná.

Šílenec je srovnaný, a protože je doba liberální, a protože šílenec nedá souhlas s hospitalisací, docent doktor profesor primář ho propustí – musí. Šílenec, jsa propuštěn, čte Bleska, čumí do Goebbelsovy skříňky, řeší, na co by si dal kalhoty, kdyby neměl nohy, chlastá!, nežere prášky na hlavu, a pak je něco, jak popisuješ . Tak nebo tak, něco takového je.

To říkám, že liberalismus má svý oběti. Tady je to jak ten případ, co popisuješ: obětí liberalismu je sám šílenec – kdyby ležel svázaný do kozelce, zabalený do mokrýho prostěradla, ve sklepě, tak by se zasebevraždit nemohl! 😜😂 Obětí jseš Ty, Tvá Familie, no prostě celý jeho okolí, protože musí snášet ty jeho 🤪, i když nejsou slepice, aby měli snášet.

Přitom řešení je poměrně banální: dobrý psycholog takovýho nýmanda prohlédne. Se zavede vyšetřujícnosť. Přijde místopřísežnej krevní písař, přinese zestaw kolędowy (https://e-dewocjonalia.e­u/pl/p/Komplet-koledowy-metalowy-okragla-belka-/4858), zasedne komis, svědkové se vezmou v přísahu (místopřísežnej písař rozsvítí svěce!), šílenec bude tvrdit A, svědkové B, šílenec se pošle k vyšetření zkušeným psychologem, pak se s tím bude konfrontovat, se napomene, kterak se před soudní stolicí patří, a že kdo kušní, dostane tucet ran holí za šprťouchlata před stolicí soudní, a … bys viděl, vole! 😂 I bez outrpnýho vejtazu by to šlo! 😂😂

Ne, samozřejmě, že si dělám legraci, je to nadsázka, ale v principu by to tak nějak šlo: svědkové by tvrdili A, pacient s hlavou B, pacienta s hlavou by vyšetřil zkušený psycholog, potvrdil by, že pacient s hlavou je Unterwassermann (https://www.y­outube.com/wat­ch?v=spAvHfFKhyY), no a profousové by šílence eskortovali do soudní cely, pak by přijel sanitní vůz, policejní doprovod, a už by fičel do vypolstrovaný cely.

A tam vůbec žádný sraní s mladou paní! Nic: ráno budíček, pak snídaně, pak pracovní therapie, pak oběd, pak kognitivně behaviorální therapie, pak večeře, pak rozcvička a spát. V neděli by šli nábožní do ústavní kaple na c. k. bohoslužbu, a kdo by kušnil, dostal by vejprask: beztak mají deprese, a na deprese vejprask pomáhá! 😎

Žádný televise, na čtení by dostali censorem schválenou literaturu (třeba Tarzan a jeho družka je, prý, taky dobrá kniha! 😂) a byl by pokoj. 🙈 Bylo by dobře jim a – hlavně! – bylo by dobře všem okolo.

Ne, oni, kastráti, nechtějí převzít odpovědnost, tak ho dovezou, zastabilisujou, pustí, dovezou, zastabilisujou, pustí, až, buďto, udělá fakt velký průser, nebo až zhebne. No, to je „řešení“! 🙄🙃

Disraeli

Je to prostě na pytel, 😂

led

Filip84, nebudem sem vkladať urážky, ako vy robíte bežne na tejto stránke svojim obetiam, ale čo keby ste si, pre istotu, svoje vyjadrovacie rozpoloženie nechali vyšetriť odborníkom.
Zdá sa mi, že už to miestami svojim vyjadreniami k iným užívateľom tejto stránky výrazne preháňate!