zjentek

Proč si tu stavbu z praktických důvodů nevytisknou na menší tiskárně po menších částech, třeba velikosti tvárnice?

Názor?

https://www.no­vinky.cz/bydle­ni/tipy-a-trendy/468415-prvni-trojrozmerne-tisteny-betonovy-dum-v-evrope-bude-brzy-dokoncen.html

…Pak by to třeba mohl nějakej šikovnej dělník lepit dohromady.

No, nic, jen nápad, rozhodně nechcu vypadat, že jsem nejchytřejší, nedejbože jsem přišel na něco převratného..

Nejlepší odpověď
led

Tehly, tvárnice (aj tlačené 3D) musia mať nejaký 3D tvar a treba ich spájať ďalšou hmotou. To zaberá istý pracovný postup, lešenie, rôznu technologiu, náradie a nástroje a čas určitého počtu ľudí… Logistika stavby vám nehovorí nič?
Tlač_3D domu nepotrebuje žiadnu formu v ktorej by sa steny odlievali, nepotrebuje podpery na horné uzavretie stavby. Tlačiareň_3D to všetko vytlačí bez medzier a s presne definovanými otvormi (okná, dvere, technické trubky na kanalizáciu a lelektrické vodiče, prípadné prieduchy a podobne). Udávaný čas ukazuje aj zrýchlenie samotnej stavby, predstavte si koľko pracovníkov by muselo pracovať nonstop 50 hodín, aby ste pritom neporušili Zákoník práce a bezpečnostné predpisy. Pritom tento čas môžte využiť na dovoz ďalšieho potrebného materiálu, s ktorým môžte pracovať hneď po skončení tlače a jej vytvrdnutí.
Súhlasím, že tlač_3D nie je lacná, vyžaduje špeciálny „stavebný“ materiál, ale má aj iné poľahčujúce okolnosti, napríklad čas a „Time is money“ (čas sú peniaze) https://asset­s.entrepreneur­.com/content/3x2/1300/1­391017722-time-money-stop-wasting.jpg?wid­th=700&crop=2:1

Ako zvyčajne, médiá opäť zabodovali, dali informáciu, ale akosi autor článku zabudol napísať, že táto tlač sú len hrubá základná stavba, aj keď môže (čo zase niektorí diskutéri k uvedenému článku neuvádzajú) mať základné sfarbenie jednotlivých častí domu už vo farbách použitého materiálu…
Pokračovanie ďalej v diskusii

Další odpovědi
aliendrone

Gratuluji, vítej v klubu „znovuobjevitelů“!
Myšlenka stavět VELKÉ objekty z MENŠÍCH segmentů (trámů, kamenů, cihel, tvárnic, panelů atd.) se už nějakou dobu praktikuje! ;) :D :D

Moc to nechápu, co znamená jejich: „stavba kanceláře probíhala rychlostí 6m/min“ – asi zase nějaký pisálek neumí řeč, takže nastoupil googlepřekladač. (nevěřím, že jde o výškový růst, takový beton na světě není) Celkem by mne zajímalo i jak řeší armování, přeci jen stavba (i nízká jednopatrová) BEZ železných armovacích prvků ve mne NEBUDÍ důvěru – a co teprv vyšší stavba!! (Tedy pokud tlouška stěn nedosáhně poměrů středověkých fortifikací, to by bylo SAKRA drahé!) ;) :D :D

Dost pochybuji, že ta „tiskárna“ tiskne i ocelovou výztuž.
Celý ten článek je typickým příkladem dnes tak časté DEMENTNĚ AMATÉRSKÉ novinařiny, hlavně s něčím novým přijít, ať je titulek, na obsah kálí Bílý Tesák!!

Dochy

alien: Pro přízemní budovu bych v chybějícím železe neviděl problém. V cihlových domech také žádné železo nebylo i když byli několikapatrové (OK, pro každé patro se dělá železobetonový věnec na úrovni stropu – ale nevím jak dlouho se to dělá, pochybuji že v 19. století to tam dávali také). Navíc to prohnutí dost zvyšuje pevnost (nedává to prostor té zdi „zlomit se“ ohybem dolů)

Mno a dál bude třeba zohlednit i podnebí. Už vidím jak někdo na tu zahnutou zeď lepí PS desky 😉 Ale zas to mohou dořešit jinou technologií – můžou ve zdech nadělat kapsy a ty pak naplnit izolací. S klasickým nábytkem u těch zahnutých zdí to také nebude jednoduché, ale pokud je prostoru k danému účelu dost, pak skříně, knihovny apod by bylo možné postavit k vnitřním příčkám a zbytek prostoru nechat s volně rozmístěným nábytkem…

aliendrone

No to souhlasí, třeba dole na Žižkově jsou domy, které byly postaveny ještě 19. století, mají 4 patra, 4m vysoké stropy a jistě do cihel necpali železo. Jenže… v přízemí mají nosné stěny tloušťku skoro metr!!! (což je spíš HRADNÍ zeď) ;) :D

S betonem je potíž v tom, že sice má vynikající pevnost v tlaku, ale naprosto ubohou v tahu. Nějaká jednolitá čistě betonová stěna bude pracovat – v zimě se smrskne, v létě roztáhne a pokud nebude mít „oporu“ ve vnitřní výztuži >>> mikrotrhliny, které se časem zvětší, až praskne celá stěna.

Ale hádat se kvůli tomu nebudu, nejsem architekt/statik. Jen konstatuji, že taková „bež výztuhy“ litá (tištěná) stavba mi prostě přijde nedůvěryhodná. ;) :D :D

Mc Merkurion

aliendrone: … 6m/min je šest běžných metrů, tiskárna tiskne po vrstvách, to je vlastně rychlost průtoku tisku …

led

Pokračovanie mojej odpovedi k otázke:
Prirodzene názory na takúto technológiu sú rôzne, aj záporné aj kladné.
Vo veľa, hlavne laických, pohľadoch, prevláda klasika, tehly, tvárnice, drevo, pálená skridľa a slama. Tí takúto technológiu odsudzujú.
„Umelecké duše“ zase jasajú nad novými možnosťami ich tvorby.
Ekonómovia, vidia rýchlejšiu návratnosť vynaložených prostriedkov a následne zvýšenie ziskov
Politici, vidia nový 3D-vidiek, ochranu životného prostredia, nové možnosti pre 3D v oblasti roširovania nových sidlísk v mestách
A človek, kde vlastne je ten obyčajný, bežný, človek?

Dochy

Led, mám výhradu: „…nepotrebuje podpery na horné uzavretie stavby…“ Jestli myslíš strop a střechu, tak to jim ta tiskárnu určitě neudělala. Tak jak je na videu umí jen svislé, nebo jen málo nakloněné stěny (a to ještě s podmínkou…).

led

Vychádzam z princípu tlače 3D menších rozmerov, kde to je možné

Dochy

vodorovnou plochu ve výšce nedají ani klasické 3D tiskárny. Pak si tam musí udělat nějakou tenkou podporu která pak půjde vylámat.

led

Takže sme sa zase vrátili k tým podperám, ktoré si tlačiareň môže vytlačiť.

Dochy

Jenže to už pak máme zpoždění tím přejížděním naplano od podpěry k podpěře, někoho kdo pak všechny ty podpěry bude vysekávat, odpad z těch podpěr… Navíc ta podpěrná konstrukce bude muset být docela dost hustá. Beton nevytuhne hned za tryskou tak aby něco udržel

led

Nie som stavár, aby som mohla oponovať, Pri 3D tlačiarňach malých formátov s tým nebol problém