Houslovyklic

Proč se v písničce „Červený šátečku, kolem se toč“ zpívá „lalala ČERVENÁ FIALA“???

Mě by to samotnou asi nenapadlo, ale jedna zvídavá holčina se mě na to ptala a já jsem opravdu nevěděla, jak odpovědět. Dává červená fiala nějaký smysl?

Nejlepší odpověď
annas

Červená dává smysl.

fiala – přes něm.z lat. viola, jež souvisí s řeckým. íon .. Název
barvy je podle květiny, ne naopak.

  1. Je to vysoká bylina s fialovými, červenými n. bílými vonnými květy, u nás pěstovaná v zahradách.
  2. Jinak také noční fiala – . název různých rostlin, zprav. pěstovaných, s květy zvl. večer vonnými (např. měsíčnice, večernice aj.

V. Machek: Etymologický slovník, SSJC

Další odpovědi
ahold

Dává. Ona tak skutečně kvete.
Latinský název Matthiola incana – fiala šedá (šedé má listy)
http://abeceda­zahrady.dama.cz/ka­talog-rostlin/fiala-seda

mosoj

Nevidím v tom žádný rozpor. Jestli se nepletu zpívali jsme ve škole „červená modrá fiala“. Je to lidová píseň a vědecké zdůvodnění zřejmě není na místě.