Kepler

Proč se u přírodní medicíny neuvádějí i vedlejší účinky, ale jen to, na co pomáhá?

Tak jako tak, jde o drogu (ve smyslu lék). Příklad: tolik vychvalovaný ostropestřec mariánský mi sice pomohl, ale zároveň způsobil hypertenzi. Konkrétně přípravek Silymarin (extrakt z ostropestřcce).
Takže jsem ho přestal užívat a hned se vše vrátilo do normálu. Dokonce je zakázáno u takových přípravků takové skutečnosti oficiálně publikovat. Jde o lobby lékařů?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tak odpověď Pepy25 by byla na palec, KDYBY zůstal jen při první větě. A to proto, že „doplňky stravy“ LZE vychvalovat i hanět, ale který prodávající by dělal TO DRUHÉ (tedy hanil své zboží, jehož prodej ho žíví)? ;) :)

Osobně se domnívám, že NENÍ zákonná povinnost uvádět negativa proto, že účinky „přírodní medicíny“ jsou zpravidla slabé (a to platí jak pro jejich pozitiva, tak pro negativa).

Tím NECHCI tvrdit, že „přírodní medicína“ nefunguje (vím, že ANO – životní praxe). Problém je na straně mastičkářů. Prostě NEUMÍ alespoň obstojně diagnostikovat a určit PŘÍČINU nemoci, což je podle mne NEZBYTNÉ ke stanovení vhodné medikace a obecně postupu léčby, no. Pokud tě trápí něco méně očividného jako "doktore, na cirkule jsem si ufikl 2 prsty (a on tvoji laickou diagnózu potvrdí), tak se NIKDY NIKDY NIKDY na jeho verdikt bezvýhradně NESPOLÉHEJ (o5 – životní praxe)! :(

Další odpovědi
elkon

Proč si nekoupíš rovnou tinkturu, měl jsem před operací kolena vyšší jaterní testy (menší srážlivost krve), doktor mi napsal nějaké tablety, já jsem si přečetl jaká je účinná látka a protože to byl ostropestřec, tablety jsem zahodil a koupil jsem tinkturu. Za týden byly testy OK. U přírodních přípravků, při dodržování dávkování, bývají vedlejší účinky minimální, u většiny žádné.

annas

Když jste se ptal, odpověděla jsem, že ostropestřec zvyšuje tlak, Musela jsem s ním přestat. Beru artyčok.

Mám nejméně dvacetileté zkušenosti, takže vím o negativních účincích dost. Ale každý je jiný, vždy napíši, že jde o moje zkušenosti.

To, že zvyšuje tlak, se v popisu uvádí. Pokud chcete používat podobné přípravky, je třeba se obrátit na zkušené bylinkáře, kteří negativní účinky uvádějí.

Pepa25

Není to oficiálně lék → není třeba publikovat nežádoucí účinky. Prostě „doplňky stravy“ není možné vychvalovat ani hanět, jen „Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí! Není určeno jako náhrada pestré stravy. “

Ametyst

Kupovat přírodní medicínu od doktora nebo v lékárně není to pravé místo.:-) Doktor není záruka ničeho, a pokud dojde na trestní odpovědnost, strojvedouci a autobusáci mají neskonale vyšší než doktor.

da ny

Před každým použitím bylinné léčby je třeba zjistit si vše v dostupných informacích. Hledat negativa. Proč není uvedeno v příbalovém letáku u jednotlivého/kon­krétního přípravku, netuší.
A mám dojem, že není vhodný pro kardiaky.

„Ostropestřec snižeuje vysoký krevní tlak
Díky odbourávání regeneraci jater a tím zlepšení jejich funkce může ostropestřec snižovat krevní tlak , který je zvýšen právě kumulací zejména odpadních produktů organismu, které na sebe váží vodu. To pak způsobí zvýšení krevního tlaku, neboli arteriální hypertenzi, tichého zabijáka.“
https://zdravi-nemoc.cz/ostro­pestrec

„Ostropestřec mariánský a interakce (kontraindikace)
Pokud se léčíte některým z následujících léků, neměli byste používat ostropestřec mariánský bez rady vašeho lékaře.
Antipsychotika – zahrnuje butyrofenony (například haloperidol) a fenothiaziny (např. chlorpromazin, flufenazin, a promethazin) , dogmatil atd. (antipsychotika jsou látky, které mají při dlouhodobém podávání schopnost potlačovat psychotické symptomy u schizofrenie, schizoafektivních psychóz a manické fáze maniodepresivní psychózy.
Fenytoin (Dilantin) – záchvaty
Halotan – léky používané při celkové anestezii
Antikoncepční pilulky nebo hormonální substituční terapie „
http://ostropes­trecmariansky­.cz/ostropestrec-mariansky-a-interakce-kontraindikace/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

annas: balení Silymarinu postrádá příbalový leták (protože nejde o registrované léčivo) a na obalu není o zvyšování TK ani zmínka…

annas

Nevím, já bylinky nekupuji v lékárně, nebo jen výjimečně. Ale opravdu jsem vám psala,. Bylo to v prosinci. Uvádím jen to, co mám vyzkoušené.

Ale každý nereaguje stejně Záleží na „síle“ přípravku.

Nejdříve jsem brala Detoxin a další od firmy Diochi, nebo Regalen od fy Energy.

Ale v současnosti beru jednotlivé bylinky jako tinktury. . Kromě Artyčoku je dobrá i tinktura z pampelišky, posiluje i slinivku a ledviny. Kustovnie,

vkládám odkaz – z uvedených jsem vyzkoušela bazalku – ta je dobrá i na spaní, housenici, jklanoprašku, Reischi, lnici a další.

Střídám. Tinkltur bylo mnohem víc.

https://www.centrum-bylin.cz/blog/10-nejlepsich-bylinek-na-lecbu-a-ochranu-jater

Určitě u Vás někde budou prodávat tinktury od pí Podhorné Naděje, nebo jiných výrobců. Přešla jsem na tinktury místo tablete a upravila jsem si dávkování.

Zřejmě nemáte zkušenosti, takže opravdu s špatně vyxbírá.

Opakuji, jsou to moje zkušenosti, beru je už 30 let, uvědomuji si, že jsem začala ještě dřív než na začátku století.

Pepa25

aliendrone> opravuju „není možné vychvalovat ani hanět“ na „není možné u nich uvádět ani léčivé účinky ani není potřeba uvádět nežádoucí“

Ametyst

Není to náhrada ostropestré stravy.:-)))