kuba007

Proč se sodík nesmí hasit vodou – čím by se dal hasit ?

Nejlepší odpověď
mosoj

Sodík netřeba hasit. On nehoří !!!
S vodou reaguje na hydroxid sodný a vodík.
Reakce je natolik exotermní že uvolněné reaktivní teplo je schopné ten vodík zapálit. Takže v tomto případě hoří a vybuchuje ten vodík !!
Na vzduchu reaguje s kyslíkem na peroxid sodný.
Aby nereagoval uchovává se potopený v petroleji !!

Takže hasit hořící vodík lze pouze nějakým způsobem který zamezí přístupu vzduchu na př. pěna, inertní plyn. VZhledem k tomu že
se ale téměř vždy dosáhne třaskavé koncentrace vodíku se vzduchem – výbuch hasit nelze.

Další odpovědi
FOX.IK

Myslim, ze na zakladce se to hazelo do zachodu, protoze to docela solidne explodovalo:D

NotFound

Sodík s vodou prudce reaguje. Při reakci se uvolňuje vodík a ačosto se dokonce zapálí. Ve vetších množstvích hrozí exploze.
Doporučuji hasit pískem.

Conchus

Ty odpovědi jsou správné. Vodou se hasit nesmí víc věcí. Tady je na místě použít písek