Avatar uživatele
lola

Proč se smuteční květiny vždy váží v sudém počtu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? iceT, dědapetr, franku před 4746 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dědapetr

Sudý nebo lichý počet květin

V pondělí jsem slavila narozeniny a od přítele jsem dostala krásnou kytku z růží, které sám natrhal a uvázal. Přišlo mi to od něj jako velmi romantické a milé, obzvláště, když o sobě tvrdí, že není žádný ROMANTYČKA:). Když jsem kytičku dávala do vázy, všimla jsem si, že je uvázána ze čtyř růží . Nedalo mi to a ze srandy jsem se ho zeptala : „Miláčku ty se mě už chceš zbavit?“. Chvilku na mě koukal , proč mu tuto otázku vlastně pokládám, pak mu to došlo – kytice má sudý počet květů.
Babička mu to prý poradila, že se sváteční kytice váže se sudého počtu a smuteční je z lichého. U nás doma jsem se to učila přesně obráceně.
Tak nám to nedalo a na pomoc jsme si pozvali strýčka Googla, kde jsme se dověděli, že správná varianta je ta moje.
Rozlišování sudého a lichého počtu květin je specialita pouze pro Čechy, Moravu a Slovensko, kterou do pravidel slušného chování zavedl sám slovutný Gut Jarkovský a nikde jinde na světě ji nenajdete. Zase jsme v něčem na světě jediní.
Jako dárek by se měl tedy dávat lichý počet květů a do smuteční kytice vázat sudý počet.
Naštěstí pro nás sklerotiky se v dnešní době vážou především kytice, které obsahují více druhů květin a proto si toto pravidlo až tolik pamatovat nemusíme. Už dávno jsou ty doby, kdy se v květinářství daly sehnat jenom karafiáty, růže, gerbery a když k nim paní přidala asparátus byla z toho parádní kytka.

Zdroj: http://maminky­maminkam.cz/va­se-pribehy-zazitky/4037-sudy-nebo-lichy-pocet-kvetin

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Polaskova44

Zrovna nedávno jsem si pokládala dost podobnou otázku. Jen v mém případě to byla kytice k narozeninám. Po chvíli googlování jsem narazila na tento článek, kde to mají docela dobře vysvětlené: https://www.fle­urop.cz/lichy-nebo-sudy-pocet-kvetin

před 1506 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek