lola

Proč se smuteční květiny vždy váží v sudém počtu?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Sudý nebo lichý počet květin

V pondělí jsem slavila narozeniny a od přítele jsem dostala krásnou kytku z růží, které sám natrhal a uvázal. Přišlo mi to od něj jako velmi romantické a milé, obzvláště, když o sobě tvrdí, že není žádný ROMANTYČKA:). Když jsem kytičku dávala do vázy, všimla jsem si, že je uvázána ze čtyř růží . Nedalo mi to a ze srandy jsem se ho zeptala : „Miláčku ty se mě už chceš zbavit?“. Chvilku na mě koukal , proč mu tuto otázku vlastně pokládám, pak mu to došlo – kytice má sudý počet květů.
Babička mu to prý poradila, že se sváteční kytice váže se sudého počtu a smuteční je z lichého. U nás doma jsem se to učila přesně obráceně.
Tak nám to nedalo a na pomoc jsme si pozvali strýčka Googla, kde jsme se dověděli, že správná varianta je ta moje.
Rozlišování sudého a lichého počtu květin je specialita pouze pro Čechy, Moravu a Slovensko, kterou do pravidel slušného chování zavedl sám slovutný Gut Jarkovský a nikde jinde na světě ji nenajdete. Zase jsme v něčem na světě jediní.
Jako dárek by se měl tedy dávat lichý počet květů a do smuteční kytice vázat sudý počet.
Naštěstí pro nás sklerotiky se v dnešní době vážou především kytice, které obsahují více druhů květin a proto si toto pravidlo až tolik pamatovat nemusíme. Už dávno jsou ty doby, kdy se v květinářství daly sehnat jenom karafiáty, růže, gerbery a když k nim paní přidala asparátus byla z toho parádní kytka.

Zdroj: http://maminky­maminkam.cz/va­se-pribehy-zazitky/4037-sudy-nebo-lichy-pocet-kvetin

Polaskova44

Zrovna nedávno jsem si pokládala dost podobnou otázku. Jen v mém případě to byla kytice k narozeninám. Po chvíli googlování jsem narazila na tento článek, kde to mají docela dobře vysvětlené: https://www.fle­urop.cz/lichy-nebo-sudy-pocet-kvetin