Marrass

Proč se rosí nová okna s trojitým sklem?

Je normální, aby se necelý rok stará okna s trojitým sklem při vnitřní toplotě 21 až 26 a venkovní cca 4 až 13 stupňů z vnitřní strany neustále rosila? Proto jsme pořizovali trojité sklo, aby k tomuto nedocházelo. Jedná se o suchý byt – třetí nadzemní podlaží v cihlovém domě. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Cenobita

Je to zcela přirozené, protože i v suchém bytě jsou někdy kytky a žijí tam lidé případně zvířata a všichni dohromady dýchají a vydechují mimo jiné vodní páru. Takže je v bytě vždy nějaká minimální vlhkost. Poměrně dosti vlhkosti se odpařuje z akvária. Moderní plastová okna se dají zavřít na 100%, ale natočením kliky na 45° je okno v režimu mikroventilace. není ideální byt uzavřít zcela hermeticky.

I kdyby bylo okno s 10 vrstev, stejně se bude na chladném povrchu okna srážet vlhkost ze vzduchu.

Navrhuji prostudovat jak se okno zavírá na mikroventilaci – má to dva stavy větší mikroventilace, menší mikroventilace, (pak zcela zavřeno, zcela otevřeno a ventilačka). Může se lišit dle výrobce.

Další odpovědi
Polu

Určitě je dobré použít mikroventilaci, ale pozor, ne v zimě. V zimě se musí správně větrat a rosení snad zmizí. Mělo by stačit 2× – 3× denně vyvětrat na plno na cca 5 minut. Tady je o tom článek: http://www.svet-oken.cz/cz/plastova-okna/pouziti-mikroventilace-v-zime.html

mosoj

Rosí se všechna okna, nebo jenom v některé místnosti. Tipnul bych si na ložnici. Jeden člověk za noc vydýchá až 1,5 litru vody !

1.Kolik máte relativní vlhkost v bytě v době kdy se okna rosí ? Tipuji na více než 70 % rel. vlhkosti pokud je ostatní v pořádku.
2.Větráte?
3.Máte radiátory umístěné na středu okna?
4.Nemáte nad radiátorem nějakou překážku, která brání proudění vzduchu ? Mohou to být i záclony umístěné blízko okna! Teplý vzduch z radiátoru, a nejenom z něho!, by měl obtékat přímo sklo okna, nikoliv stoupat před záclonou.

Může se jednat i o nevhodně umístěné radiátory či zdroj tepla. Tepelná cirkulace jde mimo okna.

dudu

Podle mého názoru s velkou jistotou něco v pořádku není. V bytě ze širokých škvárobetonových panelů máme cca 5 let osazena klasická plastová okna s dvojitým sklem. Nepamatuji se, že by se někdy rosila. Snad jen při větších mrazech se nakrátko objevila námraza. Přitom pěstujeme množství květin a radiátory máme osazeny zvlhčovači. Ovšem vydatně větráme a téměř pernamentně využíváme mikroventilaci. Pojem plíseň v bytě známe pouze z televize.

dr.luha

Asi vám z oken unikl izolační plyn, nebo tam nebyl výrobcem umístěn.

Marrass

Dobrý den, děkuji všem za odpovědi a rady. Chtěl jsem se ještě zeptat,jelikož se situace nyní v začínajícím zimním obdobý rychle zhoršuje, a to tak rychle, že na špaletách okolo oken se udělala značná plíseň, i na pantech oken,zasazených v rám. Je možné, že je to způsobeno cihlovým domem, který není zateplen do něhož jsou zasazena moderní okna, nebo o to si myslím já-(jelikož jsem s výrobci oken řešil již dva problémy) jsou celá okna na nic. Všem děkuji za reakce.